Sněmovna jedná o nouzovém stavu. Opozice považuje jeho prodloužení o 58 dní za protiústavní

4 měsíce starý 39

Jednání poslanecké sněmovny, ilustrační foto | FOTO: Zbyněk Pecák / se souhlasem autora

Poslanecká sněmovna bude dnes hlasovat o prodloužení nouzového stavu. Pokud poslanci vládní návrh schválí, nouzový stav bude trvat až do konce května. Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) už před týdnem po jednání vlády uvedl, že jeho případné prodloužení se občanů České republiky nedotkne. „Od začátku jsme avizovali, že nebude mít dopad na život lidí v České republice. Od začátku jsme říkali, že krizové řízení má svůj řád,“ řekl Rakušan (STAN) 23. března.

„Vláda má naprostou podporu vládní většiny pro schválení prodloužení nouzového stavu. Má sloužit jen k tomu, aby byly složky státu schopné reagovat na věci, které souvisí s válkou na Ukrajině. Tento nouzový stav dnes prohlasujeme,“ řekl na tiskové konferenci před zasedáním poslanecké sněmovny Marek Benda (ODS). Pokud by se uprchlická situace zklidnila, poslanecká sněmovna může nouzový stav podle zástupců koalice SPOLU, Pirátů a Starostů kdykoliv zrušit.

Jednání se nezúčastní předseda ODS a premiér Petr Fiala. Dnes ráno mu totiž vyšel pozitivní test na onemocnění covid-19 a čeká ho sedmidenní izolace. „K pracovnímu programu se chci vrátit, co nejdříve to půjde, alespoň z domova,“ uvedl na sociální síti twitter.

Dále čtěte

(Profimedia)

Jana Černochová: Koalice ochotných by měla pomoci lidem v Mariupolu

číst článek »

Hnutí ANO a SPD nouzový stav nepodpoří

Hnutí SPD podle jeho předsedy Tomia Okamury pro žádost vlády Petra Fialy hlasovat nebude. „Odmítáme prodloužení nouzového stavu. V současné době vládní koalice požaduje prodloužit nouzový stav o 58 dní. Prodloužení o více než 30 dní najednou je podle nás a ústavních právníků nelegální.“ Veškerá opatření lze podle něj řešit i bez prodloužení nouzového stavu. „Hnutí SPD je jedinou stranou ve sněmovně, která nesouhlasí s nouzovým stavem,“ doplnil Okamura před zahájením jednání dolní komory.

„Nemáme v plánu obstruovat. Hnutí SPD bude obstruovat zákon o korespondenční volbě a o veřejném pojištění. Dnes vystoupíme, řekneme naše argumenty, ale obstruovat v plánu v nemáme,“ popsal Tomio Okamura (SPD).

Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) zdůraznila, že hnutí nezpochybňuje potřebu nouzového stavu. „Nebudeme dělat žádné naschvály. V rozpravě načtu protinávrh, aby byl nouzový stav prodloužen o 30 dní, což je v souladu s názory většiny ústavních právníků,“ popsala Alena Schillerová. „Podpoříme nouzový stav o 30 dnů. Chceme slyšet strategii, která zatím nezazněla. Jsme připraveni zvednout ruku pro prodloužení nouzového stavu na 30 dní. Pro 58 dní ale hlasovat nebudeme.“

Zdroj