Sněmovna může jednat i v noci. Opozice chce řešit úsporný balíček, vláda odvolat Köppla z vysílací rady

6 měsíce starý 18

Sněmovna v úterý bude moci jednat i v noci. V úvodu zasedání to prosadila vládní koalice. Chce dosáhnout odvolání Daniela Köppla z rady pro vysílání kvůli podezření ze střetu zájmů, což se jí už třikrát nepodařilo vzhledem ke zdržovací taktice opozice. Opoziční ANO a SPD chtějí debatovat o vládním konsolidačním balíčku.

Praha 16:11 16. května 2023

Tento pátek se poslanci sejdou na mimořádné schůzi, na níž se vládní tábor pokusí prosadit zpřísnění zákazu vlastnictví médií vrcholnými politiky (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Poslanci by podle koalice měli projednat v prvním čtení ukončení snížené spotřební daně z nafty a pravomoc vlády navyšovat základní jmění státních podniků. Opozice chce zablokovat snahu vlády prosadit obě normy už v úvodním kole.

Sněmovna má přednostně projednat také novelu zákoníku práce, která upravuje práci z domova, kratší úvazky rodičů s menšími dětmi a práci na dohody. Novela by umožnila paušální platby zaměstnavatelů jako náhradu nákladů zaměstnanců při práci z domova.

Chystaná novela zákona by měla zlepšit podmínky pro pracující na dohodu. Zaměstnavatelům se nelíbí

Číst článek

Pracovníci na dohody by měli například dovolenou podle počtu odpracovaných hodin a příplatky za práci o svátcích, víkendech, v noci či ve ztíženém prostředí.

Zvýšení spotřební daně z nafty o 1,5 Kč na původní částku 9,95 koruny za litr chce vláda vzhledem k nynějšímu poklesu ceny tohoto paliva už od července. Původně měla úleva platit do konce roku.

Návrat sazby daně by podle ministerstva financí znamenal přínos státnímu rozpočtu 727 milionů Kč za každý měsíc a o dalších 73 milionů Kč každý měsíc vylepšený rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury. Pravomoc zvyšovat základní jmění státních podniků chce vláda kvůli situaci ve ztrátové České poště.

Odpor i shoda

Ve středu by dolní parlamentní komora měla podle návrhu koalice nejprve projednat novely, které mají zapojit Senát do volby členů rad České televize a Českého rozhlasu a zpřísnit výběr organizací, které členy rad nominují. Kvůli opozičnímu odporu se vládnímu táboru nepovedlo už třikrát normy prosadit.

David Köppl je jak zároveň členem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, tak asistentem poslance Havlíčka a člen marketingového týmu Andreje Babiše.

Legislativní odbor potvrdil, že může jít o střet zájmu, @olgarichterova proto vyzve poslance k odvolání Daniela Köppla z RRTV! pic.twitter.com/6DComq7cjU

— Piráti (@PiratskaStrana) January 24, 2023

Shoda mezi koalicí a opozicí naopak panuje nad dvojící předloh, které by lidem či firmám usnadnily zbavit se dluhů na daních či sociálních odvodech a které jsou rovněž v závěrečném kole.

Josef Bernard: Drobné úpravy v balíčku možné jsou, na konci ale musí zůstat výnos 150 miliard

Číst článek

Sněmovna by o nich měla také rozhodovat ve středu. Ve čtvrtek by se dolní komora měla věnovat interpelacím a druhým čtením některých předloh, poté aktuální zasedání přeruší do úterý 23. května.

Tento pátek se totiž poslanci sejdou na mimořádné schůzi, na níž se vládní tábor pokusí prosadit zpřísnění zákazu vlastnictví médií vrcholnými politiky v zákoně o střetu zájmů. Projednání předlohy brzdí řadu měsíců opoziční hnutí ANO.

ČTK

Zdroj