Sněmovna schválila růst příspěvků na péči pro zdravotně postižené. Návrh opozice neprošel

před 3 týdny 35

Předloha o sociálních službách byla jediným návrhem zákona, který dolní komora v pátek projednala. Jednací den skončil s ohledem na víkendový kongres ODS v Ostravě po poledni, tedy o zhruba dvě hodiny dřív, než je v pátek obvyklé. Řádná schůze bude pokračovat od úterního odpoledne.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Přetlak mezi radikály. Z osmi lídrů v superdebatě stáli čtyři na straně Putina, říká Schmarcz

Podle koaličního návrhu se od července zvýší příspěvky na péči ve třech ze čtyř stupňů závislosti na pomoci druhých, a to zhruba o desetinu až dvě pětiny. Nejnižší dávka, tedy v prvním stupni závislosti, zůstane na současné úrovni. Opozice to kritizovala i s ohledem na záměr ministerstva práce zvýšit od pololetí maximální ceny, které mohou lidé za sociální služby platit. Vzrůst by mohly nejvyšší možné částky za terénní a ambulantní služby.

Nyní dostávají dospělí na úhradu sociálních služeb měsíčně 880, 4 400, 12 800 a 19 200 korun. Lidé do věku osmnácti let pak 3 300, 6 600, 13 900 a 19 200 korun. Od července budou podle novely dospělí pobírat 880, 4 900, 14 800 a 23 tisíc korun, lidé s nejvyšší dávkou v domácím prostředí 27 tisíc korun. Dětem bude stát vyplácet 3 300, 7 400, 16 100 a 23 tisíc korun, při péči doma 27 tisíc korun. Roční rozpočtový dopad se odhaduje na sedm miliard korun.

Hnutí ANO a SPD neúspěšně prosazovala sedm variant růstu příspěvků na péči. Většina z nich více zvedala dávky v prvním a ve druhém stupni závislosti na pomoci druhých. Jeden návrh se týkal částky jen ve stupni prvním. Poslankyně Jana Pastuchová (ANO) tvrdila, že nynějších 880 korun příjemcům nestačí a že 500 korun navíc by státní rozpočet „nezbořilo“. „Nenechte se od ODS válcovat kvůli dvěma miliardám,“ obracela se na zástupce dalších vládních stran, nejvíce na Piráty.

Novela skupiny koaličních poslanců v čele s ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) má vést k přednostnímu poskytování sociálních služeb v přirozeném sociálním prostředí klienta, pokud je to možné. Pobytové služby by podle předkladatelů měly představovat až poslední řešení. Novela v souvislosti s tím upravuje i takzvanou neformální péči. Jde například o její podporu formou poradenství i odlehčovacími službami, které umožňují zajistit pečujícím lidem odpočinek. Mohly by podle novely trvat až 180 dnů v roce – místo nynějších 90 dnů. Omezení se nebude vztahovat na terénní služby.

Přečtěte celý článek