Sněmovna schválila takzvaný Magnitského zákon. Umožní zmrazit majetek zločinných cizinců

5 měsíce starý 67

Poslanecká sněmovna dnes schválila zákon, který umožní postihovat cizince, kteří se dopustili mezinárodních zločinů. Tomu typu zákonů se podle amerického precedentu říká Magnitského zákon.

Premiér Petr Fiala schválení zákona oznámil na Twitteru: „Sněmovna dnes schválila tzv. Magnitského zákon, který umožní například zmrazit majetek nebo zakázat vstup do země cizincům, kteří se dopouštějí závažných mezinárodních zločinů – splnili jsme tak další programový bod vládního prohlášení. Děkuji všem, kteří pro zákon hlasovali.“

Magnitského zákon, oficiálně známý jako Russia and Moldova Jackson-Vanik Repeal and Sergei Magnitsky Rule of Law Accountability Act of 2012, je dvoustranný zákon přijatý Kongresem USA a podepsaný prezidentem Barackem Obamou v prosinci 2012, jehož cílem je potrestat ruské úředníky odpovědné za smrt ruského daňového právníka Sergeje Magnitského v moskevském vězení v roce 2009 a také udělit Rusku status trvalých normálních obchodních vztahů.

Dále čtěte

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Svoboda potřebuje nezávislá média. Podpořte nás a buďme společně silnější

číst článek »

Globální Magnitského zákon z roku 2016 opravňuje vládu USA k uvalení sankcí na zahraniční vládní úředníky po celém světě, kteří jsou považováni za osoby porušující lidská práva, ke zmrazení jejich majetku a k zákazu vstupu do USA.

V roce 2009 zemřel v moskevském vězení ruský daňový právník Sergej Magnitskij, který vyšetřoval podvody v hodnotě 230 milionů dolarů, do nichž byli zapleteni ruští daňoví úředníci. Magnitskij byl ruskými úředníky obviněn ze spáchání podvodu a zadržen. Během pobytu ve vězení se u Magnitského objevily žlučové kameny, zánět slinivky břišní a zánět žlučníku a několik měsíců mu nebyla poskytnuta lékařská péče. Po téměř ročním věznění byl ve vazbě ubit k smrti.

Magnitského přítel Bill Browder, významný podnikatel amerického původu, který po rozpadu Sovětského svazu intenzivně pracoval v Rusku, případ zveřejnil a lobboval u amerických představitelů za přijetí zákona postihujícího ruské osoby zapojené do korupce.

Zdroj