Sněmovna uctila minulou ticha památku britské královny Alžběty II.

2 měsíce starý 17

foto Britské velvyslanectví v Praze den po úmrtí britské královny Alžběty II., 9. září 2022. Zemřela ve věku 96 let, byla nejdéle vládnoucí panovnicí v britských dějinách.

Praha - Poslanecká sněmovna dnes uctila minulou ticha památku královny Alžběty II., která zemřela ve čtvrtek ve věku 96 let. Byla nejdéle vládnoucí panovnicí v britských dějinách.

Čeští politici přijali čtvrteční zprávu o úmrtí Alžběty II. se zármutkem. Ocenili její celoživotní oddanost britské monarchii, pracovitost i pokoru, s níž sloužila své vlasti. Byla pro ně symbolem stability. Vyjádřili soustrast královské rodině, lidu Spojeného království i celého britského Společenství.

"Její oddaná služba monarchii, nesmírná pokora a vznešenost zůstane navždy v našich srdcích," uvedl prezident Miloš Zeman. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) byla Alžběta II. pro většinu lidí na světě symbolem britské monarchie.

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) soudí, že Alžběta II. zůstane v paměti všech jako vzor oddanosti panovníka své zemi a podřízení blahu a potřebám své země. Pro předsedu Senátu Miloše Vystrčila (ODS) byla královna symbolem kontinuity a stability.

Letos Alžběta II. oslavila 70 let na trůně. V čele monarchie stanul její nejstarší syn Charles.

Zdroj