Sněmovna vybídla vládu k vyhlášení nového nouzového stavu

1 měsíc starý 7

Aktualizováno 17:07 26. února 2021, 07:51 Autor: EuroZprávy.cz / ČTK

Sněmovna vybídla vládu k vyhlášení nového nouzového stavu, jak požadovala většina opozice. Rozhodla o tom dnes na popud Pirátů, ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Výzvu vládě podpořila také většina komunistů, pro hlasovali i poslanci vládní ANO a ČSSD. Prodloužení současného nouzového stavu, o což vláda Sněmovnu požádala, označila opozice za právně pochybné.

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie
FOTO: Mikuláš Křepelka / INCORP images

"Poslanecká sněmovna konstatuje, že po ukončení nouzového stavu k 27. únoru je v návaznosti na šíření nových mutací koronaviru a snižující se kapacitu zdravotního systému v kompetenci vlády vyhlásit nový nouzový stav za účelem přijetí opatření proti šíření epidemie nad rámec pandemického zákona," usnesla se dolní parlamentní komora.

Usnesení podpořilo 132 ze 156 přítomných poslanců. Proti byli jen zástupci SPD, dva komunisté a poslanci bez klubového zařazení.

Prodloužení současného nouzového stavu, který skončí podle poslance KDU-ČSL Marka Výborného nejpozději ze soboty na neděli, opozice odmítla podpořit. Poukazovali na to, že vláda jej vyhlásila před dvěma týdny na žádost hejtmanů tak, že bezprostředně navázal na předchozí nouzový stav, který Sněmovna odmítla prodloužit. Postup vlády už byl napaden u Ústavního soudu mimo jiné senátory, kteří požádali o zrušení současného nouzového stavu.

Opatření podle nového nouzového stavu by podle opozice měla být řádně zdůvodněna, aby obstála při případném přezkumu Ústavním soudem. Měl by být také stanoven jejich účel. Vláda by měla Sněmovnu pravidelně informovat, zda jsou chystaná opatření účinná.

Vláda už nežádá Sněmovnu zrušit usnesení o konci nouzového stavu

Premiér Andrej Babiš vzal dnes jménem vlády zpět část její žádosti vůči Sněmovně, v níž kabinet žádal poslance o zrušení jejich usnesení, kterým k 27. únoru zrušili nouzový stav. Vláda však i nadále žádá poslance, aby souhlasili s prodloužením nouzového stavu. Vláda ho může vyhlásit na 30 dní, ale k dalšímu prodloužení potřebuje souhlas Sněmovny.

Menšinový kabinet ANO a ČSSD chce stav nouze do konce března kvůli zhoršující se epidemické situaci. Nouzový stav v Česku platí nepřetržitě od loňského 5. října. Poslanci několikrát žádost vlády podpořili, poslední návrh na prodloužení nouzového stavu do 16. března ale zamítli. Mimořádný stav tak měl skončit v polovině února, kabinet však na žádost hejtmanů vyhlásil navazující nouzový stav znovu. Podle řady právníků či 35 senátorů, kteří podali návrh na přezkum Ústavnímu soudu, se tak stalo v rozporu s ústavou.

Babiš ale údajnou protiústavnost odmítá. "My jsme přesvědčeni o tom, že jsme to vyhlásili správně," řekl dnes poslancům.

Sněmovna dnes odpoledne schválila usnesení, kde konstatuje, že vláda může vyhlásit nový nouzový stav. Důvodem jsou nové mutace koronaviru a vyčerpávající se kapacita zdravotnického systému.

Zdroj