Sněmovna zřejmě na poslední chvíli zruší automatické zřizování datových schránek obyvatelům

2 týdny starý 7

Související

Vláda ČR.

Vláda chce zrušit automatické zřizování datových schránek, v plánu je od ledna

Vláda podle informací ČTK schválila na dnešním zasedání zrušení automatického zřízení datové schránky pro občany, které mělo začít platit v lednu. Návrh novely zákona dostane Sněmovna. Poslanci by se jím mohli začít zabývat na schůzi, která začne 15. listopadu.

Vláda Petra Fialy

Vláda projedná zrušení automatického zřízení datových schránek pro občany

Vláda ve středu projedná zrušení automatického zřízení datové schránky pro občany poté, co se ke kterékoli digitální službě státu přihlásí například bankovní identitou nebo eObčankou. Původně měla povinnost platit od ledna příštího roku, podle ministerstva vnitra bylo však pravidlo příliš ambiciózní. Vnitro navrhuje návrat k dosavadní úpravě, podle které se datová schránka fyzické osobě zřídí výlučně na její žádost.

Více souvisejících

Datové schránky Poslanecká sněmovna

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto

Sněmovna zřejmě na poslední chvíli zruší automatické zřizování datových schránek obyvatelům

Sněmovna zřejmě zruší automatické zřizování datových schránek obyvatelům, které mělo začít od ledna. Opoziční hnutí ANO pravděpodobně neprosadí jen 1,5letý odklad zavedení tohoto postupu. Sněmovní správní výbor dnes schválení úpravy poslankyně ANO Jany Mračkové Vildumetzové k vládní novele nedoporučil. Sněmovna by mohla hlasovat o podobě předlohy příští týden.

před 1 hodinou

Energetický regulační úřad

Díky lepší legislativě a krizi ubývá energošmejdů

V poslední době ubývá nepoctivých zprostředkovatelů energií. Obchody takzvaných energošmejdů komplikuje od poloviny roku nově zavedený registr energetických zprostředkovatelů a dolehla na ně i současná energetická krize. Na dnešním setkání s médii se na tom shodli výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE) Jiří Gavor a Michal Kulig, ředitel alternativního dodavatele firmy Yello, dceřiné společnosti Pražské energetiky (PRE). Dokládají to i fakta Energetického regulačního úřadu (ERÚ), který má letos o 72 procent méně podání na zprostředkovatele než v minulých letech.

před 1 hodinou

Uprchlíci, ilustrační foto

Migrace do Británie byla za uplynulý rok rekordní

V období od června 2021 do června 2022 přišlo do Británie zhruba o půl milionu víc lidí, než ze země za stejnou dobu odešlo. Informoval o tom dnes britský statistický úřad ONS. Čistá migrace tak podle agentury DPA dosáhla v Británii nejvyšší hodnoty od druhé světové války. Přispěla k tomu ruská invaze na Ukrajinu, ale i další faktory jako například návrat zahraničních studentů, kteří se v době pandemie covidu-19 učili na dálku.

před 1 hodinou

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Jurečka nepočítá s tím, že by na ministra navrhl někoho jiného než Hladíka

Šéf vládních lidovců Marian Jurečka nepočítá s tím, že by KDU-ČSL na ministra životního prostředí navrhovala jiného kandidáta než Petra Hladíka. Podle Jurečky je prezident republiky Miloš Zeman připraven Hladíka do funkce jmenovat. Předseda KDU-ČSL a vicepremiér Marian Jurečka, který resort životního prostředí nyní řídí, to dnes řekl ČTK. Dodal, že se snaží o to, aby bylo možné nového ministra jmenovat co nejdřív.

před 1 hodinou

FIFA, ilustrační fotografie.

EP: Korupce ve FIFA je zakořeněná, organizace poškodila světový fotbal

Korupce v mezinárodní fotbalové federaci FIFA je hluboce zakořeněná a bující. Uvádí to usnesení k mistrovství světa ve fotbale v Kataru, které dnes schválil Evropský parlament (EP). Podle něj FIFA poškodila obraz fotbalu ve světě. Poslanci také kritizovali velký počet úmrtí zahraničních pracovníků, kteří v Kataru pracovali na výstavbě fotbalové infrastruktury, a vyzvali k odškodnění jejich příbuzných.

před 2 hodinami

Ilustrační foto

HK: Podnikatelé nemají dost informací o vládních opatřeních v energetice

Čeští podnikatelé nemají dostatek informací o státní pomoci ke zmírnění současné energetické krize. Přes 37 procent podniků kvůli tomu nevyužívá některá opatření, na která mají nárok. Uvedla to dnes Hospodářská komora (HK), podle níž je příčinou nedostatečná informační kampaň vlády. Podle průzkumu komory očekává většina firem zhoršení svého hospodářského vývoje v následujícím půlroce.

před 2 hodinami

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Europoslanci odsoudili zapojení Běloruska do války na Ukrajině. Lukašenka chtějí před mezinárodním soudem

Europoslanci dnes odsoudili zapojení Běloruska do ruské invaze na Ukrajině a domnívají se, že by se běloruský autoritářský vůdce Alexandr Lukašenko měl stanout před mezinárodními soudy za válečné zločiny páchané v sousední zemi. Stojí to ve stanovisku, které dnes schválila výrazná většina 513 ze 705 poslanců. Evropský parlament (EP) také vyzval k větší podpoře demokratické opozice v Bělorusku a varoval evropské firmy před spoluprací s běloruskými dodavateli, kteří využívají práci vězňů.

před 3 hodinami

Dmitrij Peskov

Rusko posílá vzkaz Kyjevu. Peskov řekl, jak má být možné ukončit utrpení Ukrajinců

Kyjev může ukončit utrpení ukrajinských civilistů tím, že splní požadavky Moskvy, prohlásil podle agentur mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Zástupce Kremlu se tak vyjádřil jen den poté, co ruské rakety, střely a drony opět masivně ničily energetickou infrastrukturu Ukrajiny a připravily miliony Ukrajinců o světlo, teplo i vodu.

před 3 hodinami

Evropský parlament

EU poskytne Ukrajině další miliardy eur, potvrdili to europoslanci

Europoslanci dnes potvrdili finanční pomoc Ukrajině na příští rok ve výši 18 miliard eur (necelých 440 miliard korun). Peníze země dostane na zajištění základních veřejných služeb či na opravy válečných škod. Finance si Evropská komise (EK) hodlá půjčit na trzích a úroky by v prvních letech měly zaplatit členské země bloku. Europoslanci dnes také kritizovali Maďarsko, že svým postojem pomoc Ukrajině zpožďuje.

před 3 hodinami

Afghanistán, ilustrační fotografie.

Afghánky se bouří. V Kábulu protestovaly proti omezování práv a svobod Tálibánem

Skupina asi 15 žen dnes v afghánské metropoli Kábulu demonstrovala proti omezování práv a svobod islamistickým hnutím Tálibán, které se v Afghánistánu chopilo moci v srpnu 2021. Demonstrantky se sešly k protestu před Mezinárodním dnem proti násilí na ženách, který připadá na 25. listopadu, informovala agentura AFP.

před 3 hodinami

Lukáš Wagenknecht

Ruská pátá kolona systematicky ohrožuje Evropu, prohlásil senátor Wagenknecht

Ruská agrese proti Ukrajině je příležitostí vypořádat se s ruskou pátou kolonou v Evropě, shodli se dnes zástupci českého Senátu a ukrajinského ministerstva obrany. Předseda senátní komise pro dohled nad veřejnými prostředky Lukáš Wagenknecht, který označil ruského prezidenta Vladimira Putina za válečného vraha a teroristu, se tomuto tématu chce věnovat. 

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Český červený kříž již poslal na Ukrajinu přes 400 tun pomoci

Za tři čtvrtě roku od začátku války na Ukrajině vyslal Český červený kříž (ČČK) do oblasti 40 misí s materiální pomocí, která pomáhá zvýšit dostupnost zdravotní péče i bezpečnost zdravotníků. Do země dopravil zhruba 409 tun zejména zdravotnických potřeb za víc než 118 milionů korun. 

před 3 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský apeluje na ukončení potlačování protestů v Íránu

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) dnes předal novému íránskému velvyslanci v Česku Sajjedu Madžídu Ghafelímu Bašímu apel, aby Írán ukončil brutální potlačování protestů v zemi a zbrojní podporu Ruska. Lipavský to dnes uvedl na twitteru.

před 4 hodinami

Srbsko, ilustrační fotografie.

USA přivítaly kompromisní dohodu Kosova a Srbska, které ji považuje za vítězství

Spojené státy přivítaly kompromisní dohodu ve sporu o registrační značky vozidel, kterou Srbsko a Kosovo v noci na dnešek uzavřely za zprostředkování Evropské unie. V Bělehradě výsledek rozhovorů hodnotí jako vítězství pro kosovské Srby. Priština vyzvala Washington, aby se nadále účastnil kosovsko-srbského dialogu.

před 4 hodinami

Turecko, ilustrační fotografie.

Turecko jako oddaný spojenec Ukrajiny pokračuje v dodávkách zbraní

Jak se válka Ruska proti Ukrajině posouvá k hranici jednoho roku, ukazuje se, jak Turecko využilo svého jedinečného postavení, kdy jako členský stát Severoatlantické aliance představuje jediné zbývající spojení Ruska se Západem, a současně vyzbrojuje Ukrajinu. Také hostilo několik kol mírových rozhovorů a jednání o obilné dohodě umožňující vývoz ukrajinské zemědělské produkce z černomořských přístavů. 

před 4 hodinami

Vít Rakušan

Rakušan navrhne další prodloužení kontrol na hranicích se Slovenskem

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) navrhne vládě další prodloužení kontrol na hranici se Slovenskem. Dnes to řekl poslancům na sněmovním bezpečnostním výboru. Neupřesnil, o kolik dnů prodloužení navrhne, ideální by podle něj však bylo minimálně 30 dnů. Česko hranici se Slovenskem kontroluje od konce září, zatím má opatření trvat do 12. prosince.

Aktualizováno před 4 hodinami

Vít Rakušan (STAN)

České předsednictví chce řešit migraci jako problém, který se týká celé Evropy

České předsednictví chce řešit migraci jako problém, který se týká celé Evropy, všech zemí Evropské unie. Na tiskové konferenci během jednání se svými protějšky ze Slovenska, Maďarska a Rakouska to řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Den před mimořádným jednáním ministrů EU se sešli v Praze, aby podle Rakušana nabídli regionální pohled na krizi související s příchodem běženců do Evropy a hledali její řešení. Mimo jiné uvedl, že Srbsko, přes které migranti míří, je připraveno na harmonizaci své vízové politiky s ostatními zeměmi. 

před 4 hodinami

FSB tvrdí, že Ukrajinci chtěli provést sabotáž na plynovodu. Důkazy nepředložila

Ruská tajná služba FSB uvedla, že překazila pokus Ukrajiny o sabotáž "na plynovodu South Stream", který podle jejího sdělení přivádí ruský plyn do Turecka a Evropy. Informovala o tom dnes agentura Interfax. Tvrzení nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů, ukrajinští představitelé se k záležitosti nevyjádřili.

Zdroj: ČTK

Další zprávy

Zdroj