Sněmovní volby by vyhrálo ANO, tvrdí průzkum. ODS a Piráti posílili

před 5 měsíce 118

Podle nového lednového volebního modelu, který provedla agentura STEM pro CNN Prima NEWS, by volby vyhrálo opoziční hnutí ANO. Druhá by skončila ODS, která oproti předchozím průzkumům posílila. Třetí by se umístili Piráti. Nejhůře z vládní koalice jsou na tom lidovci, kteří by nedosáhli ani na 3 procenta voličů.

Do Sněmovny by se dostalo šest politických subjektů. Hnutí ANO by dosáhlo na 33,4 procent hlasů. Na druhém místě se umístila ODS se ziskem 13,2 procenta hlasů. Jde o mírné posílené oproti předchozím průzkumům. Na třetím místě jsou Piráti s 11,3 procenty.

Za nimi se umístilo opoziční hnutí SPD, které se stále drží na desetiprocentním volebním výsledku. Drobné posuny k lepšímu ukazuje hnutí STAN, které by podpořilo 7 procent lidí. TOP 09 s 5 procenty balancuje na samotné hranici pro vstup do sněmovny.

Těsně pod touto hranicí se nachází KSČM, která oproti předchozím volebním modelům posílila na 4,8 procenta. O něco hůře si pak vede SOCDEM s 3,1 procenty. Poslední vládní stranu KDU-ČSL by podpořilo jen 2,7 procenta voličů.

Volební model se také věnoval síle vládní pětikoalice proti současné opozici. Přes 35 procent dotázaných by volilo spíše opoziční strany a hnutí, čtvrtina by naopak dala hlas vládním stranám.

Podle agentury STEM od roku 2013 ubývá skalních fanoušků stran a čím dál častěji dochází k přelivům voličské podpory. Na vině je podle výzkumníků i skutečnost, že se zpestřuje nabídka politických stran i hnutí. Ty se posléze shlukují do koalic, aby zabránily roztříštěnosti voličských základen a zpřehlednily nabídku na politickém poli.

Roste také skupina lidí, kteří se rozhodují až na poslední chvíli, komu dají svůj svůj hlas. Podle průzkumu 34 procent voličů netuší, komu by dali svůj hlas, pokud by nyní nastaly volby.

Přečtěte celý článek