Sněmovní výbor se nyní bude zabývat zejména výroky Volného

2 měsíce starý 20

foto Ilustrační foto - Nezařazený poslanec Lubomír Volný (vlevo) se přetahuje o mikrofon s dalšími poslanci při jednání Poslanecké sněmovny 21. ledna 2021 v Praze. K potyčce došlo poté, co předsedající Tomáš Hanzel (sedící) vypnul Volnému mikrofon.

Praha - Sněmovní mandátový a imunitní výbor se nyní bude zabývat zejména výroky nezařazeného poslance Lubomíra Volného (Jednotní). Novinářům to před dnešním jednáním řekl jeho předseda Stanislav Grospič (KSČM). Následnou potyčku u místa předsedajícího prověřuje policie pro podezření z výtržnictví. Výbor proto bude muset jednání o tomto incidentu podle Grospiče přerušit.

Konflikt se odehrál minulý týden při jednání dolní komory o prodloužení nouzového stavu. Nastal potom, co místopředseda Sněmovny Tomáš Hanzel (ČSSD) po varováních vypnul Volnému při vystoupení mikrofon se zdůvodněním, že nemluví k tématu. Volný přišel mluvit na místo předsedajícího, jak před tím avizoval. Hanzel se mu v tom snažil zabránit. Na pomoc mu přišlo několik poslanců. Po kratší strkanici Volný místo v doprovodu policejní ochranné služby opustil.

Volný ve vystoupení označil ČSSD za zkorumpovanou politickou partaj a její členy za zbabělce a pokrytce. Grospič to pokládá za nepřístojný slovní projev. V projednávání fyzické potyčky by výbor podle něho pokračoval až podle výsledku policejného prověřování. Třetí záležitost se týká toho, že Volný a jeho kolega Marian Bojko odmítají ve Sněmovně nosit roušky. "Podnětem, který se týká nošení roušek, se zabývá už správní orgán. Musíme počkat, jak rozhodne," uvedl Grospič.

Video: Potyčka Lubomíra Volného ve Sněmovně

21.01.2021, 17:06, autor: Poslanecká sněmovna, zdroj: PR

Výbor se incidentem zabývá mimo jiné z podnětu předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO), kterého si na dnešní jednání pozval jako prvního. Přijít by měli i další aktéři včetně Hanzela a Volného, kterého výbor vyslechne jako posledního. Členové výboru také zhlédnou videoznámam konfliktu.

Zdroj