Sněžku zasáhl orkán o rychlosti přes 129 km/h, horní úsek lanovky nejede

4 měsíce starý 29

Pec pod Sněžkou (Trutnovsko) - Sněžku dnes zasáhl vítr o síle orkánu. V nárazech vítr na Sněžce dopoledne dosáhl rychlosti přes 129 kilometrů v hodině, vyplývá z dat měřicí stanice poštovny Anežka na vrcholu Sněžky. Hranice orkánu je 117,7 kilometru v hodině. Kvůli větru se dnes nerozjel horní úsek lanovky na Sněžku z Růžové hory. Lanovka může být v provozu do rychlosti větru 60 km/h, uvedli na webu vlekaři. Dolní úsek, Pec pod Sněžkou - Růžová hora byl v provozu. V Krkonoších nadále platí nejnižší první stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné stupnice.

Na Sněžce bylo ráno minus sedm stupňů Celsia a mlha. U nedaleké hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo podle krkonošské horské služby pět stupňů pod nulou, mlha, vítr dosahoval rychlosti přes 50 kilometrů v hodině a v okolí leželo okolo 20 centimetrů sněhu.

Vítr o síle orkánu byl na Sněžce několikrát i loni v prosinci a letos na začátku roku. Sněžka s výškou 1603 metrů nemá podle Správy KRNAP ve středoevropském prostoru obdoby. Má tvar trojbokého jehlanu, který ční nad krkonošské hřebeny volně do atmosféry. Proto je klima navzdory nevelké nadmořské výšce arktické a velehorské, často ani neodráží celkový ráz počasí v Krkonoších.

Na hřebenech Krkonoš je podle Horské služby Krkonoše 20 až 60 centimetrů sněhu, sněhová pokrývka leží nad hranicí 1000 metrů nad mořem. "Na povrchu sněhové pokrývky se vytvořila krusta. Silný jihozápadní vítr přefoukává volný sníh na závětrné svahy," uvedl na webu Robert Dlouhý z Horské služby Krkonoše.

Více sněhu je uloženo na závětrných svazích v odtrhových zónách a žlabech, na české straně hor hlavně v Labském a Obřím dole a na Studniční hoře. "Vlivem větru se na krustě vytvořily na závětrných svazích sněhové desky a návěje. Uvolnění laviny je možné jen při velkém dodatečném zatížení, a to jen ojediněle ve velmi strmém extrémním terénu. Je možnost samovolného uvolnění malých, nebo středních lavin, které se většinou zastaví ještě na svahu. Tendence lavinového nebezpečí je setrvávající," uvedl Dlouhý.

První stupeň lavinového nebezpečí z pěti v české části hor byl poprvé v současné zimní sezoně vyhlášen 12. prosince. Lavinové nebezpečí v Krkonoších stouplo na druhý stupeň 13. prosince a opět kleslo na první stupeň 25. prosince. Horská služba odvolala nejnižší první stupeň lavinového rizika 2. ledna. Na první stupeň lavinové nebezpečí v Krkonoších opět stouplo v sobotu 14. ledna.

V Královéhradeckém kraji má být dnes většinou zataženo, postupně místy až polojasno, zejména na horách ojediněle sněhové přeháňky, pod 500 metrů i smíšené nebo dešťové. Odpoledne a večer by mělo od jihu oblačnosti přibývat. Nejvyšší denní teploty budou nad nulou, mezi třemi až šesti stupni Celsia, na horách kolem nuly.

Zdroj