Sníh a námraza komplikují dopravu. Kde si dát největší pozor?

5 měsíce starý 102

Na novou vrstvu sněhu na silnicích si musí dávat pozor řidiči v Ústeckém a Libereckém kraji. Sníh je i na dálnici D8 z Prahy přes Ústí nad Labem k hranicím a také na silnici z Chomutova ke státní hranici. Místy jsou komunikace namrzlé. Vyplývá to z údajů, které v neděli dopoledne zveřejnilo Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Sypače jsou na dálnici D8, kde místy leží vrstva rozbředlého sněhu. Pouze se zimní výbavou doporučují silničáři cestu do hor. V Krušných horách totiž leží na komunikacích vrstva ujetého sněhu a v regionu nadále sněží. Sníh leží také na chodnících.

V Libereckém kraji hrozí nebezpečí námrazy na silnicích na Liberecku a Jablonecku. Nehodu zatím policisté v rámci celého severu Čech řešili pouze na Litoměřicku, kde auto narazilo do sloupu telefonního vedení.

Problémy hlásí Zlínský kraj

Vrstva nového sněhu pokrývá také některé silnice na Vsetínsku. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností, stejně jako ostatní vozovky v okrese, které jsou většinou po chemickém ošetření holé a mokré.

Obdobně je to i u silnic nižších tříd na Zlínsku. Další vozovky ve Zlínském kraji jsou zpravidla holé, suché a sjízdné bez omezení, v některých úsecích varují silničáři před vznikem námrazy.

Námraza se podle ŘSD tvoří na silnici I/69 mezi Jasennou na Zlínsku a Liptálem na Vsetínsku v oblasti vrchu Syrákov. Řidiči s ní musejí počítat také na silnici I/35 ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku a na silnici II/493 u Petrůvky na Zlínsku. Pro těžká nákladní vozidla je od čtvrtka kvůli ledovce na vozovce uzavřeno 20 kilometrů silnice I/56 mezi Horní Bečvou na Vsetínsku a Ostravicí na Frýdecko-Místecku. Omezení platí pro auta s hmostností přesahující 12 tun.

Pozor na náledí

Zbytky sněhu leží místy také na silnicích na Olomoucku. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností, stejně jako některé silnice na Šumpersku, na kterých zůstávají zbytky rozbředlého sněhu.

Na dálnici D35 u krajského města a také poblíž Lipníka nad Bečvou na Přerovsku se tvoří náledí. Ostatní vozovky v Olomouckém kraji jsou většinou holé, suché a sjízdné bez omezení, na Olomoucku a Přerovsku po chemickém ošetření mokré.

Před tvorbou náledí na dálnici D35 varují silničáři na kilometrech 270,4 a 295,5. Na silnici I/44 na Šumpersku v úseku mezi Loučnou nad Desnou, Kouty nad Desnou a Červenohorským sedlem padá místy na vozovku technický sníh, který vyrábějí vlekaři při zasněžování blízkých sjezdovek.

Teploty klesnou až k -12 °C

Se zvýšenou opatrností jsou také sjízdné některé silnice na Příbramsku, Berounsku a Benešovsku. V regionu místy sněží. Na dálnici D10 mohou být i zbytky rozbředlého sněhu, informují silničáři.

Řidiči by měli být také obezřetní na dálnici D8 a na silnici I/16. Hlavní tahy jsou převážně mokré po chemickém ošetření, na Kladensku a Příbramsku může být na silnicích první třídy i vrstva nového sněhu. Opatrní by také šoféři měli být na silnicích nižších tříd na Rakovnicku, Berounsku a v okrese Praha-západ.

Podle středočeských krajských cestářů jsou na úsecích ošetřených inertním posypem místy slabé vrstvy sněhu kryté posypem. Silnice druhé a třetí třídy jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Od soboty jezdilo v terénu zhruba 130 vozů krajské zimní údržby.

Chladné počasí nás nemine ani v nadcházejícím týdnu. Denní teploty se budou pohybovat mezi -2 až 3 °C, v noci klesnou až k -12 °C. Podle meteorologů bude převážně zataženo, místy počítejme s občasným sněžením. Slunečného počasí se dočkáme nejspíše v úterý a ve středu.

Zdroj