Sníh komplikuje provoz na silnicích, D35 je kvůli nehodě průjezdná jen jedním pruhem

4 týdny starý 5

Sníh komplikuje provoz na silnicích, D35 je kvůli nehodě průjezdná jen jedním pruhem

Provoz na silnicích v Olomouckém kraji komplikuje husté sněžení. Některé silnice ve vyšších polohách kraje jsou kvůli několikacentimetrové vrstvě čerstvého sněhu nesjízdné pro nákladní auta. Policie nabádá řidiče k opatrnosti. Sdělila to policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová.

"Problémy jsou aktuálně na silnici I/35 ve směru z Mohelnice na Studenou Loučku na Šumpersku. Úsek je zcela nesjízdný pro nákladní dopravu, pro osobní s maximální opatrností. Nákladní doprava stojí také na silnici I/46 v kopci mezi Šternberkem a Moravským Berounem," uvedla Vybíhalová.

Dopravní nehoda čtyř vozidel komplikuje provoz také na 236. kilometru dálnice D35 ve směru z Olomouce na Mohelnici. "Na dálnici se tvoří kolona nákladních vozidel, které prozatím z důvodu nesjízdnosti Mohelnického kopce nemohou pokračovat v jízdě dále ve směru na Moravskou Třebovou," upozornila Vybíhalová.

Sněžení v noci a ráno zasáhlo většinu Olomouckého kraje. Například u Moravského Berouna na Olomoucku napadlo až pět centimetrů sněhu. Rozbředlý sníh je ráno také na dalších silnicích ve vyšších polohách Jesenicka, Šumperska, Olomoucka a Prostějovska.

"Kraj je zasypáván sněhem. Ve vyšších polohách se sníh může držet na silnicích, v nižších taje. Dálnice i silnice I. třídy jsou křižovány chemickým posypem, přesto prosíme o opatrnost," oznámilo olomoucké pracoviště Ředitelství silnic a dálnic. Upozornilo, že sněhové přeháňky mají být i přes den.

Některé silnice v Moravskoslezském kraji jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Sjízdnost mohou řidičům místy komplikovat sněhové přeháňky, kvůli nimž může být snížená dohlednost. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Počasí se podepsalo i na počtu dopravnách nehod. Moravskoslezští záchranáři dnes ráno zasahovali hned u několika z nich. "Během necelé hodiny musely týmy záchranné služby vyjíždět k šesti haváriím vozidel, které se odehrály na Karvinsku, Frýdecko-Místecku a Opavsku," řekl mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl. Dodal, že při nehodách bylo zraněno celkem osm lidí, vesměs lehce nebo středně těžce. Nikdo z pacientů nebyl v ohrožení života.

Na silnici I/56 mezi obcemi Bílá a Ostravice na Frýdecko-Místecku je i nadále pro těžká vozidla nad 12 tun uzavřen zhruba dvacetikilometrový úsek silnice. Úsek mezi Ostravicí a Bílou policie uzavírá v zimním období často. Na této beskydské komunikaci silničáři nesmějí s ohledem na ochranu vody v přehradě Šance používat k údržbě silnic sůl. Vozovku sypou jen drtí. Hlavně po vydatném sněžení je pak cesta hůře průjezdná. Problémy v úseku mívaly v minulosti kamiony, které silnici často zcela ucpaly. Proto tam policie z preventivních důvodů začala vjezd kamionů v zimním období regulovat.

Hlavně ve výše položených oblastech Pardubického kraje leží na silnicích nový sníh. Většinou je rozbředlý, někde se také tvoří ledovka, uvádějí silničáři. Kluzké vozovky už zapříčinily několik dopravních nehod.

Řidiči by měli být opatrní v okolí Žamberka, Vysokého Mýta , Lanškrouna, Moravské Třebové, Ústí nad Orlicí nebo Svitav. Zbytky sněhu jsou ale i u Pardubic a Holic. Kvůli sněhu či ledovce havarovalo několik aut, například u Damníkova, v Lanškrouně nebo Ostrově na Orlickoústecku. U Lanškrouna na státní silnici I/43 na ledovce uvízl kamion.

V Pardubickém kraji bylo ráno většinou zataženo, foukal slabý vítr. Na mnoha místech sněžilo nebo se vyskytovaly sněhové přeháňky. Teploty se pohybovaly mezi minus třemi a plus dvěma stupni.

Na silnicích ve Zlínském kraji místy leží sníh, případně zůstávají po chemickém ošetření mokré. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností, vyplývá z údajů zveřejněných Ředitelstvím silnic a dálnic ČR. Na silnici I/50 poblíž motorestu Rasová v katastru obce Komňa na Uherskohradišťsku podle hasičů ráno bouraly osobní auto a dodávka, v místě se tvoří kolony.

Nehoda se na I/50 stala krátce po 05:00. Krajští hasiči na facebooku napsali, že vozovka je zasněžená, podle ŘSD i zledovatělá. "Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje odvezla sanitkou jednu zraněnou osobu do nemocnice," uvedl mluvčí hasičů Roman Žemlička. Hasiči u vozidel zajistili protipožární opatření, nehodou se zabývá policie.

Další nehody komplikují provoz na silnici I/49 u Bratřejova na Zlínsku nebo v Rožnově pod Radhoštěm - Hážovicích na Vsetínsku. Na silnici I/54 mezi Slavkovem a Stráním na Uherskohradišťsku se tvoří ledovka, řidiči by zhruba sedmikilometrovým úsekem měli projíždět se zvýšenou opatrností.

Třetí den v řadě silniční dopravu v Ústeckém kraji komplikuje sníh. Na Děčínsku se tvoří v obcích Kytlice, Huntířov a Ludvíkovice sněhové jazyky, sypače míří na podle webu policie na místo. Řidiči by měli na těchto místech dbát zvýšené opatrnosti.

Dálnice D8 je podle dopravního zpravodajství Ředitelství silnic a dálnic sjízdná se zvýšenou opatrností, komunikace je po chemickém ošetření. Se sněhovými srážkami se mohou řidiči setkat také na Chomutovsku a Teplicku.

V Královéhradeckém kraji v noci sněžilo. Na hřebenech Krkonoš za posledních 24 hodin napadlo asi 20 centimetrů sněhu. Na silnicích ráno zůstávala vrstva rozbředlého sněhu. Opatrní by měli být řidiči hlavně na Jičínsku, Královéhradecku a Trutnovsku. Na horách by vítr mohl tvořit sněhové jazyky, uvedli silničáři, meteorologové a horská služba.

Silnice na Vysočině jsou kvůli sněžení sjízdné s opatrností. V noci na napadlo i několik centimetrů sněhu, někde chumelilo i ráno. Sypače jezdily v celém kraji. Policie zaznamenala od 05:00 šest dopravních nehod, byly bez zranění. Řidiči musí jezdit opatrně, sdělila mluvčí krajské policie Dana Čírtková v 06:30.

"Některé silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, jsou pokryté vrstvou sněhu a mohou být také zledovatělé," uvedla Čírtková.Problémy ráno řidiči hlásili policii na tahu I/38 u obce Želetava, z okolí Nového Města na Moravě, kde blokoval silnici kamion, na silnici II/405 u Brtnice nebo z tras Červená Hospoda - Stařeč na Třebíčsku a Velká Bíteš - Křoví na Žďársku.

V Libereckém kraji v noci místy připadlo několik centimetrů sněhu a sníh je i na hlavních silničních tazích. Problémy mohou mít hlavně kamiony ve stoupání. Nákladní auta ráno stála na kopci Šébr na silnici 9 mezi Svorem na Českolipsku a Jiřetínem pod Jedlovou na Děčínsku, další uvízla na silnici II. třídy u Brádlecké Lhoty na Semilsku. Od středy je pro auta nad šest tun zavřená cesta přes Oldřichovské sedlo na silnici III. třídy mezi Mníškem a Raspenavou na Liberecku. Náročné stoupání je pro kamiony při sněžení nesjízdné, objížďka vede po silnici přes Frýdlant. Omezení potrvá do pátku, plyne z dopravního webu policie a webu Ředitelství silnic a dálnic.

Zdroj