Sníh na západě Čech komplikuje dopravu

2 měsíce starý 21

Navíc někteří řidiči kamionů vjíždějí na horské silničky, kde silničáři přes zimu sníh vůbec neodklízejí.

Na silnicích máme přitom všechno, co má ruce a kola.

dispečer z Karlovarského kraje

„Bojujeme s tím po celém kraji,“ uvedl dispečer zimní údržby silnic v Karlovarském kraji Josef Bulka. „Na silnicích poměrně hustě sněží již několik hodin a ještě také bude. Sníh zůstává ležet a teploty jsou takové, že to samo neodtaje. Doprava se tím pádem komplikuje,“ pokračoval dispečer.

Kamiony zůstaly v úterý v poledne viset na zasněžené silnici v mírném stoupání i v Karlových Varech - Počernech.

Foto: Rudolf Voleman, Právo

„Na silnicích máme přitom všechno, co má ruce a kola. Tam, kde jsme aktuálně byli, je to lepší, kam se teprve chystáme, tam je to horší,“ dodal Bulka, podle kterého se situace každým okamžikem mění.

„Pořešili jsme s druhým sypačem silnici číslo třináct mezi Ostrovem a Kláštercem, kde jsme to v kopci u Boče rozhýbali. Naopak se nám chvíli potom zastavil kamion v kopečku na silnici z Kyselky u vjezdu do Karlových Varů, kam sypač teď přesouváme,“ popisoval aktuální situaci v poledne Bulka, podle kterého problémy budou ještě přetrvávat.

Řidiči spoléhají na navigaci

Například v kopci mezi doubským mostem v Karlových Varech a Jenišovem došlo na sněhu k havárii vozidel, takže tam byla několik desítek minut silnice zcela uzavřená, než s uvolněním pomohli hasiči. Kamiony stály kolem poledne i v mírném stoupání s levotočivou zatáčkou v karlovarské městské části Počerny, kde pomáhal kamiony vyprošťovat na laně plně naložený náklaďák. Ještě dříve hlásili uvízlé kamiony v Loučkovském kopci na dálnici D6.

Nad některými případy ale Bulka kroutí nevěřícně hlavou. „Máme tady jednoho neuvěřitelného exota, který jel z Potůčků na Ryžovnu podle navigace. To je silnice jedna z nejhorších na údržbu, která se v zimě nedělá vůbec,“ popisoval dispečer zimní údržby.

„Zavolal našemu dispečerovi, že tam je. Ten mu řekl, ať to otočí nejdál u odbočky na bývalou papírnu v Potůčkách, protože jinak tam zůstane do jara,“ pokračoval Bulka. „No on samozřejmě značky neznačky, protože ho tam poslala navigace, která je nejchytřejší, a teď volal, kdo ho vytáhne. My tam pojedeme na konci března,“ dodal dispečer.

„Jediná varianta je lesák s navijákem. Žádná odtahovka mu tam nepojede, protože si přečte dopravní značky a respektuje je,“ konstatoval Bulka, podle kterého na stejné silnici podobně zapadl jiný kamion. „Je dobré, aby řidiči místo GPS používali svůj rozum,“ dodal.

Zdroj