Sníh zkomplikoval dopravu na silnicích. V Mohelnickém kopci stojí kamiony

1 měsíc starý 2

V Královéhradeckém kraji v noci na dnešek sněžilo. Na hřebenech Krkonoš za posledních 24 hodin napadlo asi 20 centimetrů sněhu. Na silnicích dnes ráno zůstávala vrstva rozbředlého sněhu. Opatrní by měli být řidiči hlavně na Jičínsku, Královéhradecku a Trutnovsku. Na horách by vítr mohl tvořit sněhové jazyky, uvedli silničáři, meteorologové a horská služba.

Celková sněhová pokrývka se na hřebenech Krkonoš pohybuje od 80 do 130 centimetrů. V Krkonoších stále platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály. Při druhém lavinovém stupni jsou podmínky pro túry převážně bezpečné, uvedla horská služba. Teploty se ráno v kraji pohybovaly kolem nuly, na horách klesly k minus třem stupňům. Na Sněžce bylo minus deset stupňů.

Přes den by měla být v Královéhradeckém kraji oblačno až zataženo, místy s občasným sněžením nebo sněhovými přeháňkami. V nižších polohách se čeká déšť se sněhem. Teploty by se měly pohybovat od čtyř do sedmi stupňů, na horách od minus tří stupňů do nuly.

V Moravskoslezském kraji došlo k několika nehodám. Čtěte zde: 

Některé silnice v Moravskoslezském kraji jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Sjízdnost mohou řidičům místy komplikovat sněhové přeháňky, kvůli nimž může být snížená dohlednost. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Na silnici I/56 mezi obcemi Bílá a Ostravice na Frýdecko-Místecku je i nadále pro těžká vozidla nad 12 tun uzavřen zhruba dvacetikilometrový úsek silnice. Úsek mezi Ostravicí a Bílou policie uzavírá v zimním období často. Na této beskydské komunikaci silničáři nesmějí s ohledem na ochranu vody v přehradě Šance používat k údržbě silnic sůl. Vozovku sypou jen drtí. Hlavně po vydatném sněžení je pak cesta hůře průjezdná. Problémy v úseku mívaly v minulosti kamiony, které silnici často zcela ucpaly. Proto tam policie z preventivních důvodů začala vjezd kamionů v zimním období regulovat.

V regionu dnes podle meteorologů bude většinou oblačno, místy sněhové přeháňky, během dne v polohách pod 300 metrů i srážky smíšené. Večer by srážky měly ustávat. Nejvyšší teploty budou dosahovat šesti stupňů Celsia, na horách může teplota klesnout k minus čtyřem stupňům Celsia.

Nákladní doprava mnohde stojí 

Provoz na silnicích v Olomouckém kraji dnes ráno komplikuje husté sněžení. Problémy přetrvávají na silnici I/35 ve směru z Mohelnice na Studenou Loučku. Úsek byl ráno zcela nesjízdný pro nákladní dopravu, pro osobní s maximální opatrností.

Nákladní doprava stála také na silnici I/46 v kopci mezi Šternberkem a Moravským Berounem. Silnici na Opavu byla před devátou hodinou již chemicky ošetřená a s opatrností průjezdná pro osobní i nákladní auta.

Jak vypadá situace na silnicích v Olomouckém kraji? Čtěte zde:

Na dálnici D35 u Mohelnice zkomplikovala provoz ve směru z Olomouce na Hradec Králové nehoda čtyř vozidel. Obešla se bez zranění. "Na místě po nehodě zůstává odstaveno jedno ze zúčastněných vozidel, které je označeno a čeká na odtah. Na dálnici se tvoří kolona nákladních vozidel, které prozatím z důvodu nesjízdnosti Mohelnického kopce nemohou pokračovat v jízdě dále ve směru na Moravskou Třebovou," informovala před devátou hodinou policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová.

Hlavně ve výše položených oblastech Pardubického kraje leží na silnicích nový sníh. Většinou je rozbředlý, někde se také tvoří ledovka, uvádějí silničáři. Kluzké vozovky už zapříčinily několik dopravních nehod.

Jaké máte čtvrteční ráno? @HZS_Pardubice zasahují u řady nehod, protože to na silnicích v kraji pěkně klouže. Spěchejte raději pomalu. Fotky mluví za vše… pic.twitter.com/RiUHocoQhS

— HZS Pardubický kraj (@HZS_Pardubice) April 8, 2021

Řidiči by měli být opatrní v okolí Žamberka, Vysokého Mýta , Lanškrouna, Moravské Třebové, Ústí nad Orlicí nebo Svitav. Zbytky sněhu jsou ale i u Pardubic a Holic. Kvůli sněhu či ledovce havarovalo několik aut, například u Damníkova, v Lanškrouně nebo Ostrově na Orlickoústecku. U Lanškrouna na státní silnici I/43 na ledovce uvízl kamion.

V Pardubickém kraji bylo dnes ráno většinou zataženo, foukal slabý vítr. Na mnoha místech sněžilo nebo se vyskytovaly sněhové přeháňky. Teploty se pohybovaly mezi minus třemi a plus dvěma stupni.

Tvorba sněhových jazyků

Třetí den v řadě silniční dopravu v Ústeckém kraji komplikuje sníh. Na Děčínsku se tvoří v obcích Kytlice, Huntířov a Ludvíkovice sněhové jazyky, sypače míří na podle webu policie na místo. Řidiči by měli na těchto místech dbát zvýšené opatrnosti.

Jak to vypadá v Pardubickém kraji? Čtěte zde:

Dálnice D8 je podle dopravního zpravodajství Ředitelství silnic a dálnic sjízdná se zvýšenou opatrností, komunikace je po chemickém ošetření. Se sněhovými srážkami se mohou řidiči setkat také na Chomutovsku a Teplicku.

Sněhové přeháňky budou podle meteorologů postupně během dnes přecházet ve smíšené. K večeru srážky ustanou. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat od čtyř do sedmi stupňů, na horách od minus jednoho do dvou stupňů.

Sněhová pokrývka pořádně zkomplikovala dopravu na Vysočině. Silnice se ve čtvrtek ráno místy změnily v jedno velké kluziště, což se některým řidičům stalo osudným. „Ačkoli mám stále zimní gumy, byl to ráno docela mazec. Například kruhový objezd se židlí v Pelhřimově byl ráno pod ledem. Věřím, že lidé, kteří už přezuli, budou mít velký problém,“ komentoval situaci na silnicích Martin Beneš z Pelhřimova.

Situaci na Vysočině sledujeme zde: 

Policisté ráno na Vysočině řešili minimálně šest dopravních nehod. Například v Jakubově u Moravských Budějovic havaroval autobus. „Narazil do plynové přípojky u rodinného domu. Unikající plyn hasiči zastavili,“ uvedla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.  V době nehody jeli v autobusu dva lidé. „Oba vyvázli bez zranění. Příčinu a okolnosti nehody teď zjišťují policisté,“ doplnila Musilová.

Sněžit na Vysočině podle meteorologů může místy i během dne. Ráno se teploty pohybovaly od nuly do minus dvou stupňů Celsia, odpoledne vystoupí nejvýše k pěti stupňům. Vát bude čerstvý vítr, který může mít někde v nárazech rychlost i kolem 50 kilometrů v hodině, k večeru bude slábnout. Koncem týdne by se už mělo oteplit.

Sjízdné se zvýšenou opatrností 

Na silnicích ve Zlínském kraji dnes ráno místy leží sníh, případně zůstávají po chemickém ošetření mokré. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností, vyplývá z údajů zveřejněných Ředitelstvím silnic a dálnic ČR. Na silnici I/50 poblíž motorestu Rasová v katastru obce Komňa na Uherskohradišťsku podle hasičů ráno bouraly osobní auto a dodávka, v místě se tvoří kolony.

Nehoda se na I/50 stala krátce po 05:00. Krajští hasiči na facebooku napsali, že vozovka je zasněžená, podle ŘSD i zledovatělá. "Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje odvezla sanitkou jednu zraněnou osobu do nemocnice," uvedl mluvčí hasičů Roman Žemlička. Hasiči u vozidel zajistili protipožární opatření, nehodou se zabývá policie.

Další nehody komplikují provoz na silnici I/49 u Bratřejova na Zlínsku nebo v Rožnově pod Radhoštěm – Hážovicích na Vsetínsku. Na silnici I/54 mezi Slavkovem a Stráním na Uherskohradišťsku se tvoří ledovka, řidiči by zhruba sedmikilometrovým úsekem měli projíždět se zvýšenou opatrností.

Ve Zlínském kraji je dnes většinou zataženo, místy se sněžením. Teploty se v regionu ráno pohybovaly od minus tří do plus dvou stupňů Celsia.

Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu bude dnes ve Zlínském kraji zataženo, místy s občasným sněžením. Během dne očekávají meteorologové oblačno, místy se sněhovými přeháňkami, v nižších polohách mohou být i srážky smíšené. K večeru by měly oblačnost i srážky ubývat. Nejvyšší odpolední teploty vystoupají na čtyři až sedm stupňů Celsia.

Zdroj