Snížení valorizace mělo přijít dřív. Je to politická zbabělost, shodli se komentátoři

2 měsíce starý 30

Zkrácení mimořádné valorizace důchodů vyšlo ve Sbírce zákonů. Průměrná měsíční penze tak vzroste od června o 760 korun. „Důchodci měli pocit, že mohou dostat 1 770 a dostanou 760, což je stále hodně. Někteří jsou samozřejmě naštvaní,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS komentátor webu Info.cz Martin Schmarcz. Dodal, že někteří ale myslí na své děti a vnuky a nechtějí jim komplikovat budoucnost.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zpomalíme růst platů politiků, říká Rakušan. Stačilo je nerozmrazit, opáčila Vildumetzová

Podle něj vláda zaspala. „Měla to udělat loni. Nesmysly vznikly už za vlády Andreje Babiše. Za Sobotky výdaje tvořily 75 procent příjmů, teď je to 100 procent, takže když ministr financí začne plánovat rozpočet, plánuje ho do minusu,“ podotkl komentátor. Doplnil, že vláda měla řešit nejen důchody, ale sestavení celého rozpočtu.

S tím, že vláda měla valorizaci snížit dřív, souhlasí také komentátor Mladé fronty DNES Petr Kolář. „Neudělali to kvůli politické zbabělosti. Báli se, že by to zasáhlo do prezidentské volby, a teď to honí v legislativní nouzi. Je šílené, že to ani nepřiznají, respektive jen mimo mikrofony,“ sdělil Kolář.

Ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) označil za „vtipného chlapíka“. „Baví mě, jak říká, že je valorizace hrozná, že ji zdědili po Babišově vládě, a druhým dechem dodává, že vláda přidala důchodcům 20 procent. Je to komické. To nepřidala vláda, ale valorizační systém,“ zdůraznil komentátor.

Legrační mu prý přijde také „onen mytický důchodce“, který chce místo 1 770 jen 760 korun. „Říká, že peníze navíc nepotřebuje, protože myslí na budoucnost? Chtěl bych ho vidět,“ uvedl Kolář. „Moje maminka peníze navíc nechce, Petře, já ti ji ukážu,“ rýpl si do něj Schmarcz.

Zdroj