Sociální demokraté nepozvali Miloše Zemana na svůj sjezd, protože se bude konat on-line

5 měsíce starý 12

Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček nepozval po předchozí domluvě prezidenta a bývalého šéfa strany Miloše Zemana na dubnový sjezd sociální demokracie. Novinářům ve středu po jednání Ústředního krizového štábu řekl, že sjezd bude kvůli on-line formě komornější a nebude klást důraz na hosty. Pokud by se konal prezenčně, což však znemožňuje koronavirová epidemie, Zeman by podle něj pozvánku dostal.

Hamáček s prezidentem jednal v úterý na Pražském hradě, pozvánku na sjezd mu však nepředal. „S prezidentem jsme sjezd řešili, ale domluvili jsme se, že když je on-line, tak ho zvát nebudeme,“ uvedl. Sjezd bude komornější a lidé se budou připojovat z domova, takže nebude na hosty kladen obvyklý důraz, dodal.

Dále čtěte

archiv

Koronavirus ohrožuje svobodnou žurnalistiku. Pomozte nám fungovat dál

Epidemie koronaviru a uzavírání ekonomiky postihlo celou řadu odvětví. Mezi nimi je i žurnalistika, za kterou nestojí žádný oligarcha nebo ...

číst článek »

Sociální demokraty vede Hamáček od února 2018 a funkci plánuje obhajovat. Od krajských organizací získal pět nominací na předsedu. Jeho vyzyvatele, ministra zahraničí Tomáše Petříčka, podpořily dvě krajské organizace. Jednu nominaci získal Břetislav Štefan, starosta Líšně, která je městskou částí Brna.

Hamáček řekl, že respektuje rozhodnutí krajů včetně těch, které na předsedu nepodpořily nikoho. „Ani rozhodnutí krajské konference není pro delegáty závazné, každý delegát bude hlasovat, jak se rozhodne on,“ podotkl. Podpora regionů je obecně spíš vodítkem, jaké jsou v kterém regionu názory.

Svou představu o dalším směřování ČSSD chce sdělit delegátům na sjezdu. „Jsem přesvědčen, že v době, kdy se daří epidemii stlačovat, je klíčové, jak bude republika vypadat po epidemii,“ uvedl. Sociální demokraté v pondělí představili kampaň nazvanou Víme, co po covidu. Staví se v něm proti privatizaci nemocnic či tomu, aby náklady na obnovu nesli především zaměstnanci. „Mám plán a věřím, že pro něj získám podporu delegátů sjezdu,“ uvedl dnes Hamáček.

Zdroj