Sociální sítě vám mohou zkazit kariéru. Proč a jak se chovat v on-line životě?

5 měsíce starý 31

Šestatřicetiletá manažerka Jana hledala posily do kreativního týmu. Shánění nových spolupracovníků v hlavním městě ji nechávalo klidnou, protože věděla, že adeptů bude v Praze dost. To se potvrdilo a uchazečů se přihlásilo několikanásobně víc, než mohla přijmout. Aby se rozhodla co nejzodpovědněji, rozhodla se každého si prověřit on-line, tedy prohlédnout si jeho sociální sítě. „Musím říct, že po rozkliknutí mnohých profilů jsem se nestačila divit. Stačila mi někdy i chvíle, abych věděla, koho na pohovor pozvu a koho ne. Ve výsledku mi to hodně ulehčilo rozhodování,“ říká.

Profil jako zdroj informací

V dnešní době je potřeba téměř automaticky počítat s tím, že lidé mají profil alespoň na jedné sociální síti. A stejně tak je potřeba počítat s tím, že informace, které na něj umístíte, už nikdy nebudou jen vaše. Budou vašich přátel a známých, ale také podniků a firem, které v nich označíte, nebo skupin, do nichž píšete komentáře, a v neposlední řadě každého, kdo se rozhodne si o vás něco zjistit. Po každém z nás tak zůstává digitální stopa, kterou je takřka nemožné smazat.

A právě proto je vhodné vědět, co na internet umístit a co si raději nechat pro sebe. Pomineme teď bezpečnostní riziko a podíváme se na to z úhlu pohledu personalistů, kteří velmi dobře vědí, že sociální sítě jim o kandidátech na zaměstnance poví přesně to, co potřebují vědět.

Nejen fotky a statusy

Vyhnout se zkušení náboráři doporučují také sdílení svých názorů, případně aktuálního emočního rozpoložení. Naštval vás někdo v práci a potřebujete se vybít? Jděte si raději zaboxovat do tělocvičny nebo zavolejte kamarádům. Facebook nebo Instragram a jiné nejsou vhodný způsob jak hledat úlevu. Vaši budoucí nadřízení si váš emoční výlev možná přečtou a výbuch emocí vás bude mrzet ještě hodně dlouho poté. Není nic horšího, než když si váš potenciální zaměstnavatel čte urážky adresované tomu současnému.

Nadhled a chladnou hlavu je potřeba zachovat také při účasti ve veřejných diskuzích. Dostali jste se do bouřlivé debaty a máte potřebu někomu ukázat, co si o něm myslíte? Važte každé slovo, které napíšete. „Třeba veřejné kritizování politické situace nemusí vrhat nejlepší světlo, neboť tím ukážete právě svůj vyhraněný postoj. A žádný zaměstnavatel nechce, abyste ho šířili mezi kolegy. Někteří personalisté jsou schopni projít i roky staré příspěvky, aby měli obrázek co nejkomplexnější,“ varuje před výbuchem emocí v komentářích Wanted.cz.

Je v pořádku sdílet na svém profilu část svého života. Fotografie z dovolené, z příjemného večera s partnerem nebo přáteli. Klidně se podělte o obrázek svého mazlíčka. Ale pozor na fotky z parties nebo momentky ze soukromí, které mají příliš intimní charakter. „Nezveřejňujte fotografie, na kterých jste třeba opilí na večírku nebo fotografie se sexuálním či vulgárním podtextem. Mohlo by se vám to vymstít,“ upozorňují stránky Inwork.cz. Samozřejmě můžete argumentovat tím, že alba máte zamčená nebo že máte profil zabezpečený před lidmi mimo friend list. Na to se ale spolehnout nelze. Kdo bude skutečně chtít, k citlivým údajům se dostane. A pak, jste si skutečně jistí, že dokážete ohlídat vaše známé? Na nevhodném obrázku vás mohou označit i oni.

Správně vedený profil jako pomocník

Profesionálové ale současně poukazují na fakt, že mít profil na sociální síti je běžné. A řada firem to po svých zaměstnancích dokonce vyžaduje. Nicméně upozorňují na skutečnost, že úplně prázdné profily na některé náboráře mohou působit nedůvěryhodně. Jistě, můžete říct, že světu sdílení života on-line neholdujete, ale pokud už jste si profil založili, zkuste o něj trochu pečovat. Může vám naopak prokázat službu a vy přitom nemusíte ztratit nic ze svého soukromí. „Mnoho analytiků a personalistů upozorňuje na to, že v dnešní době je důležitá také autenticita. Pokud tedy budete mít profil bez fotek, může to působit trochu zvláštně. Navíc pár fotek z akce, kde se smějete spolu s přáteli, vás z výběru uchazečů nevyřadí,“ uvádí web Vím víc.

A navíc, pokud je z vašeho profilu cítit, že jste společenští a přátelští, může vám to zase jedině prospět. Pohodového člověka do týmu vítají všude.

A jestli pořád nejste přesvědčeni o tom, že profil na sociální síti chcete, můžete ho pojmout čistě pracovně. Prostě a jednoduše na něm můžete sdílet projekty, které se vám povedly, nebo pomáhat s hledáním nových zaměstnanců, které firma právě hledá. I to se počítá.

Poučte rodinu i přátele

Máte ve svém okolí lidi, které sice máte rádi, ale víte, že jsou tak trochu neřízené střely? Požádejte je o zdrženlivost při sdílení obsahu, který se vás nějak týká. Vysvětlete jim, že v přátelích nebo sledujících máte osoby, které by se o vašem nejužším soukromí neměly nic dozvědět.

Mazat, mazat, mazat!

Už se stalo a vložili jste nevhodný příspěvek? Pak jedinou radou je ho smazat. A doufat, že ho člověk, jehož toužíte oslovovat slovem šéf, nečetl.

Zdroj