Šokující zprávy a záběry z USA neskončí. Trump se přece pokusil o puč

1 měsíc starý 12

Tentýž muž byl vyfotografován v budově Kapitolu po vpádu Trumpových stoupenců. | FOTO: repro: eminetra.co.uk

Obávám se, že 6. lednem ty šokující zprávy a záběry z USA neskončí. Trump se přece pokusil o puč. O puč v tom smyslu, že chtěl ulicí, násilím zabránit klidnému předání moci po volbách, jež prohrál. Byl to pokus o puč proti demokracii. Nenásilné předání moci je přeci samou podstatou demokracie. Ta se od totalitního režimu liší tím, že moc se v ní nepřebírá s kalašnikovem v ruce, ale v budově parlamentu. Že ten pokus byl amatérský a zpackaný, že v něm neměli účast plukovníci, je druhotné. Počítá se obsah, nikoli povedená či zkarikovaná forma. A obsahem včerejška bylo zabránit předání moci, jak ho předepisuje ústava. Na kterou Trump navíc kdysi přísahal.

Trump po čtyři roky poštvával proti sobě skupiny obyvatel, o protivnících mluvil jako o nepřátelích národa, rozdmýchal nenávist mezi Američany. Včerejšek nebyl žádným omylem a nedorozuměním na jinak prý skvělém Trumpově mandátu, jak psala některá česká média, ale naopak logickým důsledkem jeho čtyřleté politiky. Byl jen špičkou ledovce fenoménu, který Trump pomohl vytvořit. Ameriky rozdělené demagogickým populistou, rozdělené podobně jako jsou dnes působením populistů rozdělené i jiné země. Včetně některých našich sousedů.

Dále čtěte

archiv

Koronavirus ohrožuje svobodnou žurnalistiku. Pomozte nám fungovat dál

Epidemie koronaviru a uzavírání ekonomiky postihlo celou řadu odvětví. Mezi nimi je i žurnalistika, za kterou nestojí žádný oligarcha nebo ...

číst článek »

Trump vypustil z lahve džina divoké antiestablishmentové rebelie, na jejíž vlně vyhrál volby před čtyřmi roky, léta ji živil svými lžemi a výpady proti demokratům. Krajní pravici dodal sebedůvěru a legitimitu. Nemůže to nepřipomenout 30. léta.

Včera svět šokovalo mj. tričko jednoho z útočníků na washingtonský Capitol, s velkou lebkou a nápisem Camp Aushwitz – Work Brings Freedom (přeloženo: Tábor Osvětim – Arbeit Macht Frei). Kolik je mezi Trumpovými stoupenci  takových lidí? Mají doma zbraně, včera je prý podle policie někteří měli s sebou. Použijí je někdy? Pokusí se znemožnit předání prezidentského úřadu Bidenovi 20.ledna? Nepokusí se ho někdo z nich zlikvidovat?

Rychlý průzkum agentury You GovAmerica přinesl šokující zjištění o stavu Ameriky: včerejší útok na Kapitol schvaluje 45% republikánských voličů (zatímco 96% demokratických ho odsuzuje). Ty lidi, co včera vnikli do parlamentu, považují demokratičtí voliči ze tří čtvrtin za extrémisty a domácí teroristy, zatímco pro polovinu republikánů to jsou pouze protestující a pro třetinu dokonce „vlastenci“. Pro 63% demokratů to jsou zločinci, ale jen pro 12% republikánů.

Biden bude mít většinu v obou komorách Kongresu

Velkou otázkou je, jak se bude dál chovat Trump. Po onom dni stále přiživuje ohýnek: vyzval sice dobyvatele Kapitolu, aby odešli a řekl, že úřad Bidenovi předá, zároveň ale prohlásil, že jeho vítězství neuznává. Lze předpokládat, že po celou dobu Bidenova mandátu bude proti němu poštívat a dál prohlubovat ten hluboký příkop, který uvnitř Ameriky vykopal. Miliardy a podporu určitých televizí i republikánských politiků na to má.

Středeční události úplně zastínily jednu podstatnou událost pro USA: ve státu Georgii byli včera zvoleni do senátu dva demokraté. Tím pádem mají demokraté i v této komoře většinu, byť těsnou, díky hlasu viceprezidentky Kamaly Harris. Což znamená mocnou zbraň pro Bidena. Bude disponovat většinou v obou komorách parlamentu a mít tak volné ruce, jaké neměl ani Obama ani Trump, jež každého brzdila jedna opoziční komora. Teď dala Amerika Bidenovi jasný mandát: demokratický prezident, demokratický parlament.

Mohlo by mu to umožnit zamést po Trumpovi všechno, co ten Americe nadrobil, zasypat ten příkop mezi občany a prosadit skutečně demokratické reformy. Pokud ovšem k tomu bude mít klid a prostor, pokud mu Trump nebude organizovat protesty doplněné násilím. Přicházejí nápady, jak Trumpa pro budoucnost zneutralizovat, aby neškodil. Ideální by bylo použít teď na něj impeachment, na to už je ale příliš málo času. Nebo ho suspendovat pro nezpůsobilost, k tomu by zřejmě stačily podpisy některých ministrů.

Autor je bývalý diplomat a velvyslanec, překladatel.

Zdroj