Solidarita Evropy je podle německé ministryně zahraničí odpovědí Putinovi

5 měsíce starý 63

foto Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková v Berlíně 18. října 2022.

Berlín - Solidarita Prahy, Varšavy i Pobaltí umožnila v roce 1990 znovusjednocení Německa a nyní je solidarita Evropy odpovědí na ruskou invazi na Ukrajinu. Dnes to v projevu na úvod Berlínského fóra o zahraniční politice prohlásila šéfka německé diplomacie Annalena Baerbocková, která mimo jiné citovala někdejšího disidenta a československého a českého prezidenta Václava Havla. Baerbocková opětovně ujistila, že východoevropští spojenci se mohou na německou pomoc rozhodně spolehnout.

"Solidarita Evropy je odpovědí na brutální ruskou útočnou válku, společně jsme silnější než tato válka," uvedla Baerbocková a připomněla Havlova slova. "Řekl, že žije tam, kde slovo solidarita bylo schopno otřást celým mocenským blokem. (...) A právě solidarita lidí v Praze a Varšavě a odvaha hnutí za svobodu v Pobaltí umožnily znovusjednocení Německa," prohlásila ministryně.

Východní sousedé Německa podle Baerbockové dobře vědí, co znamená svoboda a život v míru. "Vědí, že do míru je třeba investovat," uvedla.

Baerbocková řekla, že neustále dostává ve východoevropských spojeneckých zemích otázky, zda je možné se na Německo spolehnout. "Ptají se mě kolegové i děti," řekla. "Tyto otázky mě dojímají. Jako ministryni i jako Němku, jako člověka i jako matku," poznamenala. "Na tyto otázky nelze odpovědět pouze slovem ano, ale je třeba budovat vzájemnou důvěru tak, aby v budoucnu již nikdo nemusel takové otázky pokládat," dodala.

"Ano, jsme tady pro vás. Bezpečnost východních spojenců je bezpečností Německa. Budeme bránit každý centimetr vašeho území," ujistila východoevropské země. Ukrajině, která není členem Evropské unie a ani Severoatlantické aliance, pak ministryně přislíbila další německou pomoc. "A to včetně zbraní," řekla.

Baerbocková ostře kritizovala snahu ruského prezidenta Vladimira Putina připojit Donbas a další části Ukrajiny k Rusku tím, že v tamních regionech okupační správa uspořádala hlasování. "Tato pseudoreferenda jen ukazují, že Putin nehledá cestu zpět," řekla. Evropa se proto podle ní musí kvůli tomu zaměřit nikoli na bezpečnost s Ruskem, ale na bezpečnost proti Putinovi.

Zdroj