Solidarita s uprchlíky trvá, ale heroická fáze bude končit, ukazuje průzkum

5 měsíce starý 139

Pomoc ukrajinským uprchlíkům schvaluje 64 procent veřejnosti. Podle 70 procent lidí je pak správné, že je ČR přijímá.

„Aktuální data ukazují, že 'heroická' fáze reakce české společnosti na příchod ukrajinských uprchlic a uprchlíků se chýlí ke konci. Po silně emotivním prvotním vzepětí mnoha českých občanů přichází uvědomění si, že pobyt ukrajinských uprchlic a uprchlíků v ČR bude delší a komplikovanější,” připomněla agentura.

Za přínos pro naši společnost považuje podle šetření uprchlíky 29 procent lidí, zatímco podle 47 procent mohou představovat ohrožení. Lidé se obávají především oslabování sociálních jistot (70 procent) a nárůstu nezaměstnanosti (52 procent). Ta se přitom v ČR dlouhodobě pohybuje na velmi nízké úrovni a firmy dlouhodobě poptávají zaměstnance. V březnu dosahovala nezaměstnanost 3,4 procenta.

Stávající pomoc uprchlíkům je podle pěti procent lidí nedostatečná a podle 41 procent přiměřená. Za přehnanou ji v průzkumu označilo 42 procent dotázaných.

Sankce ano, ale...

Ve vztahu k Rusku a sankcím, které vůči němu Evropa kvůli agresi na Ukrajině uplatňuje, je 21 procent lidí  pro co nejtvrdší postoj bez ohledu na dopady. Podle  60 procent lidí je při přijímání sankcí třeba zvažovat dopady na občany. Pouze mírné či žádné sankce by podpořila desetina lidí.

V souvislosti s vypuknutím války na Ukrajině považuje situaci ve střední Evropě za dobrou pouze devět procent lidí. Podle 34 procent je špatná a je jen otázkou času, kdy dojde k vypuknutí vojenského konfliktu.

Být v NATO je fajn

Kvůli válce na Ukrajině rekordně stoupla podpora členství ČR v NATO. Souhlasí s ním 78 procent lidí, přičemž rozhodných podporovatelů je 47 procent.

Stoupla rovněž podpora členství v EU. V případném referendu by pro setrvání hlasovalo 54 procent lidí. Většina lidí souhlasí  s budování společných obranných sil (85 procent), společným nákupem plynu a ropy (84 procent) i společnými nákupy vojenské techniky (71 procent).

Jak agentura připomněla, nárůst podpory mezinárodních institucí je dán primárně posilujícím pocitem ohrožení, nikoliv lepším fungováním těchto institucí.

Průzkum proběhl od 24. března do 6. dubna a zapojilo se do něj 1171 respondentů.

Zdroj