Šonka: Ministr a premiér nás vyzvali, abychom očkovali zbytek osmdesátníků, ale nedali nám pro ně vakcíny

5 měsíce starý 14

Stát v distribuci vakcín upřednostňuje očkovací centra. Ta už téměř všechny zájemce starších ročníků očkovala. Pro zbývajících 200 000 osmdesátníků, kteří se chtějí nechat očkovat u svého lékaře, ale nedodal vakcíny. Stát by měl vedle Astry dodávat praktikům i Modernu a Pfizer, aby čekající starší pacienty během dvou týdnů očkovali, podotýká v rozhovoru pro deník FORUM 24 předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

Jak přistupují vaši pacienti, případně pacienti dalších praktických lékařů k vakcíně Astra Zeneca, je už někdejší občasná nedůvěra rozptýlená?  

Zrovna jsem od minulého čtvrtka shodou okolností očkoval.  Mně se jedním mým vyjádřením podařilo tu nedůvěru rozptýlit, teď už v podstatě žádnou nezaznamenávám. V naší ordinaci jsme očkovali skoro 100 lidí a snad jen 2 z oslovených řekli, že nechtějí Astru s tím, že se bojí. To je ovšem zlomek, který vůbec nestojí za řeč.

Problém je spíš s nedostatkem Astry a s její špatně nastavenou distribucí – to se snad podaří vyřešit příští týden. Tou dobou už také má přicházet ve slušnějším objemu, takže bude moci očkovat víc praktiků – jejichž většina žádnou vakcínu pořád ještě nemá.

Jak čekáte, že se očkování zrychlí?

Dramaticky. Například v Plzeňském kraji dostalo od března 40 praktiků po stovce vakcín. V tom dalším týdnu má přijít po stovce vakcín pro 52 praktiků, čímž se tempo zdvojnásobí. Jinak minulý týden přišlo do republiky 9000 dávek vakcíny, a příští týden má přijít 90 000 dávek.

Dále čtěte

archiv

Koronavirus ohrožuje svobodnou žurnalistiku. Pomozte nám fungovat dál

Epidemie koronaviru a uzavírání ekonomiky postihlo celou řadu odvětví. Mezi nimi je i žurnalistika, za kterou nestojí žádný oligarcha nebo ...

číst článek »

Kritizujete nepoměr v rozdělování vakcín mezi očkovací centra a praktické lékaře. V čem spatřujete problém?

Vakcíny jsou, do krajů nějaké proudí, ale nedělí se, řekněme, podle front pacientů. Nebýt toho, očkování starších pacientů mohlo v březnu probíhat o poznání rychleji. U praktiků v celé České republice čeká ve frontě ve věkové kategorii 80+ nějakých 56 000 lidí a asi čtvrt milionu pacientů 70+. Podstatně nižší čísla čekají v očkovacích centrech. Vakcína se ale distribuuje tak, že praktikům jde zlomek a do očkovacích center jde většina. Takže my bychom potřebovali i vakcínu Moderna, nejen tu Astru, a chtěli bychom říci, že umíme i s Pfizerem vzhledem k tomu, že se zjednodušily podmínky pro nakládání s touto vakcínou. Pro krátkodobé skladování nemusíte mít minus 70, stačí minus 15, takže je teoreticky možné distribuovat ji i k nám. Má být Johnson & Johnson a i té Astry má být víc, tak by měli pustit k praktikům i Modernu, která v krajích je, a eventuálně i ten Pfizer. To by totiž umožnilo během 14 dnů naočkovat osmdesátníky a sedmdesátníky, kteří už měli být dávno očkovaní.

Proč záleží na tom, aby se očkovali u praktiků?

Ti lidé si vybrali, kde chtějí být očkovaní, a zcela evidentně chtějí být očkovaní u doktorů, kteří je očkují standardně. Jsou nás 4000 a jsme rozprostření po celé republice. Má-li někdo 80letou maminku, která by se chtěla naočkovat, pak ji může buď objednat do očkovacího centra, nejspíš ji tam bude muset odvézt, vzít si na to den volna a jet s ní nejspíš i mimo hranice okresu namísto toho, aby případně sama došla k doktorovi, k němuž chodí pro léky a každý rok je zvyklá nechat se u něj očkovat proti chřipce. Většina lidí si vybere tuto variantu a já se jim nedivím. Je otázka, jestli je stát má nutit k jinému chování. Tomu bych rozuměl u sedmdesátníků, ale vůbec tomu nerozumím u osmdesátníků, z nichž všichni ti, kteří se zaregistrovali do systému, už byli v očkovacích centrech naočkováni. Stát přitom dobře věděl, že těchto lidí je jen polovina, že z těch 400 000 osmdesátníků této možnosti využilo jen 200 000, a v podstatě nás vyzval k tomu, abychom oslovili ten zbytek a ty lidi přesvědčili, aby se šli očkovat – ale teď nám pro ně nedává vakcíny!

Kdo přesně vás tedy vyzval, abyste si vzali na starost očkování těch nejstarších. Ministerstvo?

Opakovaně nás k tomu vyzval ministr i pan premiér. Řeklo se, dobře, tohle je tedy na prakticích, aby očkovali zbytek těch osmdesátníků, kteří se do systému neregistrovali. Někteří z nich nechtějí nikam cestovat, mnozí pak ani nemají nikoho, kdo by je zaregistroval do systému a odvezl je do očkovacího centra. Mnozí z nich jsou vyplašení. Rok jim všichni říkáme, radši nechoďte ani moc do krámu, radši nikde moc nerajzujte, a teď jim najednou řekneme, hele, tak se seber, vlez do autobusu a jeď do krajského města se naočkovat do velkokapacitního centra. To úplně nefunguje…

Dále čtěte

FCM

Doležal, Šafr, Němcová nebo Obrana před Babišem. Podporujte žurnalistiku čtením!

Spolek Free Czech Media ve spolupráci s deníkem FORUM 24 vydal v roce 2020 čtyři knihy. Najdete v nich aktuální témata, rozhovory i historii. ...

číst článek »

Zároveň by zájem o očkování u praktiků byl ještě větší, kdyby u nich měli lidé na výběr…

Určitě ano. Nás systém donutil k tomu, abychom zaregistrovali ty ze zájemců, kteří se chtějí nechat očkovat u nás. A ukázalo se, že jich je opravdu hodně a my s nimi teď musíme něco udělat, protože není únosné, aby se očkovací centra otevřela nižším věkovým skupinám, a dopustit situaci, kdy by ti starší ještě čekali u praktiků na vakcínu. Takže by bylo logické nějaké další druhy vakcín nasměrovat k nám.

Daří se praktikům organizovat očkování tak, aby se v čekárně nepotkalo příliš mnoho lidí?

Sám jsem si to teď vyzkoušel a vidím to i u ostatních kolegů, že riziko potkávání lidí je při očkování u praktiků menší než v některých očkovacích centrech. Vrcholem byla kauza v nemocnici v Kadani, kde se vrhli na očkování mimo pořadník a za víkend 6., 7. března tam naočkovali asi 3600 lidí, přičemž očkovali i mladé a zdravé, zkrátka kohokoli, kdo šel kolem. Jsou z toho krásné fotky, na nichž to celé vypadá jako nějaká promořovací akce, kde stojí stovky lidí na chodbách a na dvoře nemocnice. Nic takového se vám u praktiků dít nebude. Já si na očkování vyhradil odpoledne, během něhož jsme asi za 3 hodiny naočkovali 36 lidí. Jeli jsme na dva týmy, máme dvě místnosti, pacienty jsme zvali po 5 minutách a šlo to v pohodě. Očkované jsme nechávali 15 minut s rozestupy sedět v čekárně, nikdy tam ale nebylo víc než 4 lidi a několik dalších na chodbě.

Zdroj