Sopka Mauna Loa stále zuří. Místní se obávají, aby havajský ostrov nerozdělila na půl

3 měsíce starý 18

Psal se březen 1984. Tehdy vybuchla sopka Mauna Loa naposledy. Patří zhruba mezi 160 amerických sopek, které jsou v současnosti evidovány jako potenciálně nebezpečné.

Vědci i místní obyvatelé s obavami sledují směr a rychlost lávy. Ta se snížila ze zhruba sta metrů za hodinu na třicet. „Zpomaluje ji terén. O tom není pochyb. Také se více vzdaluje od vývěru, takže se ochlazuje,“ popisoval vědec Ken Hon z havajské sopečné observatoře.

Obyvatelé se obávají škod i odříznutí

„Jen doufáme, že to nezasáhne obydlené oblasti, aby se to nedotklo domů, hospodářských zvířat a rodin,“ vyjádřila obavy obyvatelka Havaje Georgia Cawleyová.

Láva z vulkánu Mauna Loa, největší aktivní sopky na světě, podle USGS neohrožuje obydlené oblasti, blíží se ale k silnici spojující západ a východ ostrova. Americká výzkumná geologická společnost (USGS) prostřednictvím Twitteru sdílí mapy i videa zobrazující pohyb lávy severním směrem nyní o zhruba 24 metrů za den. Důležitá silnice je od žhavého proudu vzdálená více než pět kilometrů. Zatím však není jasné, jak dlouho bude erupce sopky trvat.

„Havajská sopečná observatoř je schopná poskytnout varování 24 až 48 hodin předem v případě, že láva začne být pro silnici nebezpečná a bude nutné ji uzavřít,“ řekl CNN Emmanuel Escalante, obyvatel Hila, největšího města na ostrově.

Pro Hilo by Mauna Loa představovala vážnou hrozbu v případě, že by erupce trvala několik měsíců. Láva z této sopky se na nynější úroveň okraje města podle USGS dostala naposledy v roce 1881. Pokračující erupce vulkánu Mauna Loa je první od roku 1984.

Zdroj