Souboj voleb: Babišovu favoritku jasně poráží „vládní“ kandidát

4 měsíce starý 54

Přestože Andrej Babiš i hnutí ANO věnovali v posledních 14 dnech mnoho energie a času na kampaň, jejich kandidátka Jana Nagyová s každým sečteným okrskem odchází z nejvíce sledovaného duelu senátních voleb poražena.

Po sečtení poloviny okrsků získal kandidát vládní koalice spolu a předseda Senátu Miloš Vystrčil ve druhém kole volby 61 procent hlasů, zatímco Jana Nagyová 39 procent. Na hlasy voličů má náskok téměř 3 tisíc hlasů. Volební účast v jihlavském obvodu je kolem 36 procent.

Analytik Seznam Zpráv pak hlásí, že ve většině sečtených okrsků je bilance pro něj lepší než v prvním kole.

K vítězství Babišově favoritce nepomáhá ani to, že Vystrčila Babiš líčil veřejnosti jako „sběratele funkcí“ a volby v jihlavském senátním obvodu jako „souboj bezpráví proti establishmentu“. Jana Nagyová je totiž spolu s Babišem obžalována kvůli podezření z dotačního podvodu při získání dotace na Farmu Čapí hnízdo.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) ke kampani ANO mnohokrát řekl, že proti němu stál Andrej Babiš a ne Jana Nagyová.

„Já kandiduji proto, aby se region rozvíjel a abych dělal dobře svoji práci v Senátu. Já nekandiduju proti někomu. Když to někdo bere tak, že kandiduje proto, aby někoho zničil nebo se někomu pomstil, to je mi cizí,“ reagoval Vystrčil tento týden v Jihlavě během svého koncertu na útočnou kampaň ANO.

Podívejte se, jak Babiš s Vystrčilem bojovali o hlasy voličů v Jihlavě:

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Babiš věnoval kampani za Janu Nagyovou velké úsilí. S karavanem jezdil několik dní před prvním kolem senátních voleb po Vysočině. Podepisoval knížky, rozdával kšiltovky a u toho všeho byla i Nagyová. Celou dobu odmítala, že by kandidovala do Senátu kvůli imunitě, po jejímž získání by se zkomplikoval soud ohledně kauzy Čapí hnízdo.

„Tak by mě mandátový a imunitní výbor musel vydat. Na tento aspekt mě ale upozornila média, nepřemýšlela jsem nad tím,“ odpověděla Nagyová na otázku Seznam Zpráv, jestli je jejím cílem získat imunitu.

V senátním obvodu 52 Jihlava, jehož součástí jsou i některé obce Jihočeského kraje, kandidovalo původně šest lidí. Do druhého kola postoupil se ziskem 45,62 procenta hlasů Vystrčil, který byl společným kandidátem ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Nagyová získala 30,56 procenta hlasů.

Výsledky senátních voleb 2022

Výsledky 1. kola senátních voleb:

  • Senátoři zvoleni v 1. kole: Ladislav Václavec (Bruntál – obvod č. 64), Jiří Růžička (Praha 6 – obvod č. 25), Petr Fiala (Ústí nad Orlicí – obvod č. 46). Podívejte se na výsledky 1. kola voleb do Senátu.

Výsledky 2. kola senátních voleb ve zbývajících 24 obvodech:

Zdroj