Současné ticho kolem Sputniku neznamená, že nedorazí. Babiš by na něm mohl dost vydělat

2 měsíce starý 11

Ve chvíli, kdy Andrej Babiš oznámil, že na našem území útočili agenti ruské GRU, po čemž následovalo vyhoštění 18 špionů, napadly mnoho lidí dvě věci. Znamená odboj proti nepřijatelnému ruskému chování konec šancí Rosatomu při dostavbě Dukovan? Zbavili jsme se tendencí v naší zemi očkovat ruskou vakcínou Sputnik V? Odpovědi známe jen z poloviny.

Zatímco o tendru k dostavbě jaderné elektrárny je zřejmě jasno a ruská firma může na zakázku zapomenout, o vakcíně nevíme nic. Kdyby nebyla současná situace tak podstatná pro vyjádření naší suverenity a odporu vůči agresi cizího státu, zřejmě bychom spekulovali o fíkovém listu.

Dále čtěte

FORUM 24 (archiv)

Koronavirus ohrožuje svobodnou žurnalistiku. Pomozte nám fungovat dál

Epidemie koronaviru a uzavírání ekonomiky postihlo celou řadu odvětví. Mezi nimi je i žurnalistika, za kterou nestojí žádný oligarcha nebo ...

číst článek »

Často jsme totiž byli svědky toho, že když se řešila nějaká důležitá záležitost, která nebyla v zájmu naší země, najednou se objevila šokující zpráva. Ta pak přikryla a z médií odstranila problém, který se najednou stal druhotným. Přeborníky v takovém zametání pod koberec jsou Andrej Babiš a Miloš Zeman.

Ti tentokrát hrají opět velkou roli, ačkoliv nyní nejedou podle předem daného scénáře, ale improvizují podle stále se měnící situace. Rozhodně je ovšem podivné, že téma, které hýbalo Českem ještě před týdnem, najednou není v zorném poli vlády, opozice ani médií. 

Otázka tedy zní: Co se stalo s dodávkami Sputniku V do ČR a bude se touto vakcínou u nás očkovat? Je zřejmé, že je nyní spousta daleko podstatnějších věcí k řešení, ale pokud se bavíme o Rusku, musíme vedle Rosatomu zmínit i Sputnik. 

Vůle ho do České republiky importovat je znát nejen z Hradu. Problém s ním nemá ani nový ministr zdravotnictví. Vždyť právě proto byl Petr Arenberger instalován místo Jana Blatného, a odhlédnout nejde ani od ekonomického hlediska. Jak je totiž známo, minimálně čtyři české firmy mají zájem o výrobu ruské vakcíny. 

Dále čtěte

Knihy Free Czech Media (FCM)

Doležal, Šafr, Němcová nebo Obrana před Babišem. Podporujte žurnalistiku čtením!

Spolek Free Czech Media ve spolupráci s deníkem FORUM 24 vydal v roce 2020 čtyři knihy. Najdete v nich aktuální témata, rozhovory i historii. ...

číst článek »

A kdo ví, třeba je jedna z nich (ne)vlastněná premiérem. Kromě holdingu Agrofert totiž Andrej Babiš velí i fondu Hartenberg. Ten se zabývá skupováním a provozováním zdravotnických zařízení a nebyl by pro něj problém získat i laboratoř, která by zvládla ruskou očkovací látku vyrobit.  

Možná i proto se o Sputniku V už tolik nehovoří a klidně se může stát, že se stane součástí urovnání česko-ruských vztahů. Záleží to pouze na tom, jak dlouho marketingoví specialisté hnutí ANO nechají Babiše hrát roli hrdiny. Až sociální sítě ukáží, že už se může vrátit do role pragmatického obchodníka s čímkoliv, zřejmě zase o Sputniku uslyšíme.

Zdroj