Soud bude pokračovat v projednání kauzy Čapí hnízdo, vyslechne znalce

5 měsíce starý 53

foto Ilustrační foto - Obžalovaný bývalý premiér Andrej Babiš (vlevo) v jednací síni Městského soudu v Praze, kde pokračovalo hlavní líčení v případu kolem dotace na stavbu areálu Čapí hnízdo, 17. října 2022. Vpravo Babišův obhájce Eduard Bruna.

Praha - V projednávání kauzy Čapí hnízdo, ve které čelí obžalobě bývalý premiér a kandidát na prezidenta Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová, dnes bude pokračovat Městský soud v Praze. V plánu má výslech znalců, po nich by měly přijít na řadu doplňující výslechy obžalovaných. Hlavní líčení je nařízené do čtvrtka, pokud bude během týdne ukončeno dokazování, mohly by strany začít přednášet závěrečné řeči.

Soud na počátku prosince obdržel dva posudky - jeden z odvětví psychiatrie a psychologie, druhý z oboru písmoznalectví. V prvním posudku se měli znalci vyjádřit k duševnímu stavu Andreje Babiše mladšího, který u soudu vypovídal v září. V druhém posudku by se měl znalec Aleš Čulík vyjádřit k tomu, zda podpisy na listinách k převodu akcií firmy Farma Čapí hnízdo patří obžalovanému Babišovi.

Státní zástupce tvrdí, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo ze svého holdingu Agrofert a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle státního zástupce to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky pro získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky. Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala. Babiš i Nagyová vinu odmítají.

Zdroj