Soud bude pokračovat v řešení sporu o Epopej, mohl by rozhodnout

1 měsíc starý 4

foto Ilustrační foto - Příbuzný malíře Alfonse Muchy John Mucha na chodbě pražského obvodního soudu, který 8. ledna 2020 rozhodoval ve sporu o Muchovu Slovanskou epopej. S obrazy disponuje hlavní město Praha. John Mucha v žalobě tvrdí, že se Praha vlastníkem obrazů nikdy nestala, protože nesplnila autorovu podmínku vybudovat pro plátna samostatné výstavní prostory.

Praha - Obvodní soud pro Prahu 1 dnes bude pokračovat v projednávání sporu o Slovanskou epopej Alfonse Muchy. S obrazy disponuje hlavní město Praha. Malířův příbuzný John Mucha v žalobě tvrdí, že se město vlastníkem obrazů nikdy nestalo, protože nesplnilo autorovu podmínku vybudovat pro plátna samostatné výstavní prostory. Soud by dnes mohl o žalobě rozhodnout.

John Mucha se v žalobě domáhá toho, aby soud určil vlastnictví obrazů k datu úmrtí Muchovy ženy Marie, případně malíře. Praha musí podle pokynů soudkyně Marie Tvrdkové z minulého jednání doložit, že dílo tzv. vydržela, tedy že vlastnila obrazy v dobré víře a že je držba poctivá a pravá. Pokud město poctivou držbu nedoloží, je možné, že soud rozhodne v jeho neprospěch.

Obrazy jsou nyní v depozitáři Galerie hlavního města (GHM). Praha loni v říjnu schválila, že cyklus na pět let zapůjčí na zámek v Moravském Krumlově, kde byly obrazy vystaveny do roku 2011. V období zapůjčení by se měl vyřešit problém s chybějícím prostorem v Praze. Podle posledních informací by mohly být obrazy převezeny na jaře příštího roku.

Zdroj