Soud hledá nestranné porotce v případě George Floyda

2 měsíce starý 20

Soud už obeslal potenciální porotce šestnáctistránkovým dotazníkem. Ptá se, zda viděli záběry zásahu natočené kolemjdoucími a policejními kamerami, které zobrazují, jak Chauvin klečel téměř devět minut na krku spoutaného Floyda, který opakovaně říkal, že nemůže dýchat, než ztratil vědomí.

Soud dále zajímá, odkud možní porotci čerpají zpravodajství, jakou mají vlastní zkušenost s policií, zda se účastnili následujících protestů proti policejnímu násilí na černoších, jestli při protestech utrpěli ztráty na majetku, nebo co si myslí o hnutí Black Lives Matter (Na životech černochů záleží). Chauvinovi právníci zřejmě budou namítat proti tomu, aby v porotě zasedli lidé podporující hnutí, píše agentura Reuters.

Každý den od pondělí by se měli představit čtyři možní porotci. Vyslechne je soud, Chauvinovi obhájci, kteří mohou 15 z nich odmítnout bez udání důvodu, a prokuratura, která jich stejně může odmítnout devět. Pokud však má druhá strana podezření, že se někdo takto vylučuje na základě rasy nebo pohlaví, může požádat soudce o zrušení takového vyloučení z poroty.

Podle Reuters však mají i tak někteří právní experti obavy, že v porotě nezasedne ani jeden černoch, což by mohlo podkopat důvěru v řádný proces. Asi pětina obyvatel Minneapolis je tmavé pleti.

Argumenty

Obžaloba tvrdí, že zákrok byl nepřiměřený. Chce také prokázat, že Chauvin během 19 let služby nadužíval klečení na krku. Policista si během kariéry vysloužil čtyři vyznamenání a 22 stížností. V jednom případě týkajícím se bělošky byl napomenut.

Obhajoba argumentuje tím, že policista v souladu s výcvikem uplatnil povolený chvat, protože Floyd při zatýkání kladl odpor. Tvrdí také, že hlavní příčinou Floydovy smrti bylo užití léku fentanyl, jehož stopy se našly v těle při pitvě.

Policie Chauvina propustila den po zákroku. Soud ho poslal do vazby, odkud byl v říjnu propuštěn na kauci jednoho milionu dolarů (22 milionů korun).

Proces by se ještě mohl zkomplikovat kvůli pátečnímu rozhodnutí odvolacího soudu, který nařídil, aby soud nižší instance posoudil obvinění proti Chauvinovi z vraždy třetího stupně. Policista nyní čelí závažnějšímu obvinění z vraždy druhého stupně.

Diskriminace

Případ vyvolal podle mnoha pozorovatelů největší vlnu protestů od dob hnutí za občanská práva v 60. letech minulého století. Pozorovatelé, včetně bývalého prezidenta Baracka Obamy, upozorňovali, že tolik bělochů za práva lidí tmavé pleti předtím nikdy nedemonstrovalo.

Více než 150 let po zrušení otroctví a minimálně 50 let po nastolení úplné rovnoprávnosti černochů ve Spojených státech trvá znevýhodňování menšin, které tvoří 13 procent populace. Má mnoho podob – černoši například v průměru umírají dříve a dosahují nižšího vzdělání než běloši. Majetek průměrné bělošské rodiny je podle průzkumů až desetkrát větší než majetek rodiny černošské. Afroameričané jsou také mnohem častěji oběťmi policejního násilí.

Zdroj