Soud: Hudba písně Hold Back the River není odvozená ze Štaidlových Pábitelů

před 2 měsíce 58

foto Ilustrační foto - Hudební skladatel a podnikatel Ladislav Štaidl (vlevo) a zpěvák Karel Gott na archivním snímku z 29. října 2007.

Praha - Hudba k hitu Hold Back the River britského zpěváka Jamese Baye není odvozená z písně Pábitelé z repertoáru Karla Gotta, jejímž autorem je Ladislav Štaidl. Dnes o tom rozhodl pražský městský soud, rozsudek není pravomocný. Žalobu k soudu podal Štaidl, po jeho smrti v řízení pokračuje syn Jiří.

"Soud vycházel především ze závěrů, že v případě písně Pábitelé se nejedná o jedinečnost díla, a ze závěrů, že píseň žalovaných není plagiátem písně Pábitelé," uvedla soudkyně Alena Červená. "Zkoumané osmitaktí je běžnou melodií, kterou lze najít v řadě dalších skladeb různých žánrů," dodala soudkyně.

Štaidlův právní zástupce Rudolf Leška před soudem argumentoval mimo jiné tím, že osmitaktový úsek, který je podle něj z Pábitelů odvozený, kvůli opakování tvoří téměř polovinu celé písně. Podle něj nejde o to, že by autoři Hold Back the River použili pouze stejnou stoupající melodii, stejné jsou podle něj především tóny.

Zástupce Baye a jeho spoluautora Iaina Archera Radim Krofta ale uvedl, že o zneužití cizího díla podle jeho názoru nejde. Poukázal na to, že podobná melodie se vyskytuje v mnoha dalších skladbách, některé dnes soud přehrál jako důkaz. Před vydáním Pábitelů byl podle něj motiv použit například v písni Sun of Jamaica od skupiny Goombay Dance Band. Používaný ale podle něj byl i v lidové a vážné hudbě. Britští hudebníci podle něj do autorských práv Štaidla nezasáhli.

Skladbu Hold Back the River vydal Bay v roce 2014, dostala se na druhé místo britského singlového žebříčku a získala nominaci na cenu Grammy pro nejlepší rockovou píseň. Pábitele nazpíval Gott v roce 1984, vznikla též anglickojazyčná verze Wonderland.

Přečtěte celý článek