Soud nařídil hlavní líčení v kauze ROP Severozápad, začne v září

4 měsíce starý 11

Obžaloba, kterou se bude soud zabývat, má celkem 131 stránek. „Z pohledu předsedy senátu, počtu obviněných a rozsahu spisového materiálu je možné kauzu ROP Severozápad považovat za jednu z nejrozsáhlejších,“ konstatuje mluvčí krajského soudu Veronika Suchoňová.

S ohledem na množství obviněných se bude hlavní líčení konat v Litoměřicích, kde je velká jednací síň. Krajský soud v Ústí, který čeká na stavbu justičního paláce, žádnou takovou místnost nemá.

Případ se týká rozdělování evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji. Obžalobu podal státní zástupce loni v červnu. „Převážně pro trestnou činnost spočívající v sofistikovaném ovlivňování hodnotícího procesu výběru projektů soutěžících o dotace Regionálního operačního programu NUTS II Severozápad a doprovodnou trestnou činnost,“ sdělil k případu žalobce Tomáš Minx z Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Obvinění jsou exhejtmané i vlivní podnikatelé

Podle obžaloby bylo dvaadvacet z obviněných členy organizované zločinecké skupiny.

S vyšetřovateli spolupracuje jeden z obviněných, bývalý ředitel dotačního úřadu Petr Kušnierz. Mezi obviněnými jsou ve své době vlivní podnikatelé Alexandr Novák či Daniel Ježek a bývalí hejtmani Jana Vaňhová a Josef Novotný a další politici.

Mezi vyjmenovanými trestnými činy je poškození finančních zájmů Evropské unie, zločin zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, zločin vydírání a další.

Nejpřísnější právní kvalifikací je v podané obžalobě trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby spáchaný ve prospěch organizované skupiny. Trestní sazba je v takovém případě stanovena v rozmezí pět až dvanáct let.

Kauza se týká období od května 2008 do září 2011. Program byl kvůli neprůhlednému rozdělování peněz a chybám v projektech téměř na dva roky pozastaven. EU vyměřila za chyby už dříve sankci 2,7 miliardy korun.

Zdroj