Soud nevydal muže ke stíhání do Ruska, nelze spoléhat na diplomatické záruky

4 měsíce starý 29

foto Jevgenij Sergejev (vlevo), spolupracovník ruského opozičního politika Alexeje Navalného, na chodbě Městského soudu v Praze, který 22. března 2022 rozhodoval o jeho předčasném propuštění z vazby.  

Praha - Pražský městský soud nevyhověl návrhu vydat bývalého vězeňského dozorce Jevgenije Sergejeva k trestnímu stíhání do Ruska. Rozhodl, že vydání muže je nepřípustné. Čtyřicetiletý Sergejev je v Rusku viněn z krádeže, údajně navrtával potrubí a kradl ropu. Podle dřívějšího vyjádření jeho advokáta Leonida Kušnarenka je však obvinění vykonstruované a účelové. Sergejev byl podle právníka spolupracovníkem opozičního politika Alexeje Navalného, odmítal se také podílet na mučení vězňů.

Za běžné situace by podle předsedy senátu Tomáše Kubovce soud vydání pro tento trestný čin připustil. Jednání je nezákonné i v Česku. Situace se však podle něj zásadně změnila po zahájení invaze Ruska na Ukrajinu. Diplomatické vztahy se zhoršily, ČR tak mimo jiné nemá možnost monitorovat záruky, že Rusko bude dodržovat mužova lidská práva.

Rozhodnutí není pravomocné, lze proti němu podat stížnost. Státní zástupkyně si ponechala lhůtu.

Zdroj