Soud osvobodil Le Penovou v případu zveřejnění fotek Islámského státu. Nešlo o šíření nenávisti

3 dny starý 3

Francouzský soud v úterý osvobodil krajně pravicovou političku Marine Le Penovou v případu zveřejnění fotek činů teroristické organizace Islámský stát. Podle soudu byly sice záběry násilné, ale Le Penová jejich zveřejněním na twitteru v roce 2015 neusilovala o šíření nenávisti. Ve stejném procesu byl zproštěn viny také její dřívější spolupracovník z Národního sdružení (RN) a současný europoslanec Gilbert Collard, informoval web televize BFM TV.

Paříž 17:08 4. května 2021

Francouzská politička Marine Le Penová | Foto: Kristián Těmín | Zdroj: Český rozhlas

Le Penová zveřejněním fotografií reagovala na prohlášení televizního moderátora Jeana-Jacquese Bourdina, který podle Le Penové přirovnal její stranu RN k Islámskému státu. Fotkami činů IS, včetně záběru popraveného novináře Jamese Foleyho, chtěla poukázat na odlišnost obou skupin.

Le Penovou stíhá prokuratura. Šéfka Národní fronty měla šířit fotky s vraždami Islámského státu

Číst článek

Obvinění se opíralo o článek trestního zákona, který zakazuje šíření násilných zpráv, které by mohly vážně poškodit lidskou důstojnost. Horní sazba za tento trestný čin jsou tři roky odnětí svobody a pokuta 75 000 eur (asi 1,9 milionu korun).

Žaloba již v únoru během slyšení uvedla, že obvinění „měli absolutní právo zveřejnit tyto obrázky“. Problém ale podle ní je, že se před zveřejněním měli ujistit, že nikdo nezletilý nemůže tyto obrázky ani jen zahlédnout, připomněl deník Le Monde. Žaloba navrhovala pokutu 5000 eur (130 000 korun).

Le Penová případ považuje za „politický proces“ a odvolávala se na svobodu slova. „Spravedlnost je veliká a nezávislá,“ komentoval verdikt na twitteru Collard.

Marine Le Penová je podle průzkumů nejpravděpodobnější protikandidátkou současného francouzského prezidenta Emmanuela Macrona ve volbách hlavy státu, které se ve Francii budou konat v roce 2022.

ČTK

Zdroj