Soud podmíněně propustil exhejtmana Ratha, odpykal si přes polovinu sedmiletého trestu

5 měsíce starý 27

David Rath by se měl dostat z vězení v řádu několika hodin. Odpykal si přes polovinu trestu. Žádost o jeho propuštění podal Svaz pacientů České republiky. Podle odůvodnění žádosti u exhejtmana už nastala patřičná sebereflexe. S tím ale nesouhlasila státní zástupkyně. Ta trvá na tom, že si Rath ještě plně neuvědomil, co spáchal a jaký to může mít vliv na nahlížení na politiky. Navíc Rath stále neuhradil celý peněžitý trest.

Praha 9:18 11. ledna 2022

Soud podmíněně propustil Davida Ratha z vězení | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Návrhem na podmíněné propuštění se zabývají brněnské soudy, protože někdejší výrazný politik ČSSD si trest odpykává ve věznici v Brně-Bohunicích. Městský soud loni v listopadu sice rozhodl o Rathově podmíněném propuštění s délkou zkušební doby sedm let, státní zástupkyně ale proti rozhodnutí podala stížnost.

Rathův plán, jak zaplatit pět milionů: po propuštění chce splácet až 60 tisíc měsíčně, prodal by i majetek

Číst článek

Krajský soud v úterý o stížnosti pravomocně rozhodl. Jednání ale bylo neveřejné, soud rozhodl takzvaně od stolu. Při jednání senátu tak Rath nebyl přítomen, stejně tak ani jeho advokát či žalobkyně.

Žádost o podmíněné propuštění nepodal Rathův advokát, ale organizace Svaz pacientů České republiky. Podle městského soudu bylo Rathovo hodnocení ze strany věznic velice kladné a pro nápravu bývalý hejtman udělal ve vězení maximum. Státní zástupkyně ale mínila, že u Ratha nenastala sebereflexe v takové míře, aby si uvědomil, co spáchal a jakým způsobem to mělo vliv na nahlížení na politiky. Připomněla také, že nezaplatil celý peněžitý trest. Podle ní by také bylo podmíněné propuštění Ratha předčasné, protože mu byl trest v související kauze nepravomocně o rok zvýšen.

Úplatek v krabici od vína

Policie Ratha zadržela v květnu 2012 se sedmimilionovým úplatkem, který si nesl v krabici od vína. Pražský vrchní soud později uznal Rathovu vinu v případech ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku a budovy gymnázia v Hostivici nedaleko Prahy. V této takzvané první větvi kauzy Rath dostal sedmiletý trest vězení a také desetimilionový peněžitý trest a zákaz činnosti, a to za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a poškození finančních zájmů EU. Z částky zatím zaplatil zhruba polovinu. Rozsudek v této větvi korupční kauzy kolem Ratha loni potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání.

Ve druhé větvi kauzy prodloužil Krajský soud v Praze Rathovi nepravomocně trest ještě o rok, uložil mu také osmnáctimilionový peněžitý trest. Trestné činnosti kolem zdravotnických zakázek v kraji se podle senátu dopustilo i dalších osm obžalovaných lidí a devět firem, včetně stavební firmy Metrostav. Druhou větví se teprve bude zabývat odvolací vrchní soud, a to v dubnu.

pik, ČTK

Zdroj