Soud podmíněně propustil z vězení žháře z Vítkova, odseděl si 12 let

6 měsíce starý 11

foto Šumperský okresní soud 11. května 2023 podmíněně propustil z vězení Václava Cojocarua (na monitoru vlevo), který si odpykával dvacetiletý trest za žhářský útok na domek Romů ve Vítkově na Opavsku v roce 2009. Soud se při jednání spojil s odsouzeným, který si trest za pokus o několikanásobnou rasově motivovanou vraždu vykonává v jedné z nejpřísnějších věznic v zemi na Mírově, prostřednictvím videokonference.

Šumperk - Šumperský okresní soud dnes podmíněně propustil z vězení Václava Cojocarua, který si odpykával dvacetiletý trest za žhářský útok na domek Romů ve Vítkově na Opavsku v roce 2009. Za mřížemi strávil dvě třetiny trestu, tedy 12 let. Soud se při jednání spojil s odsouzeným, který si trest za pokus o několikanásobnou rasově motivovanou vraždu vykonává v jedné z nejpřísnějších věznic v zemi na Mírově, prostřednictvím videokonference. Cojocaru se dnes znovu omluvil, chce žít řádným životem. Žalobce jeho žádost podpořil, ale ponechal si lhůtu na případné odvolání.

Soudce Lubomír Kozák mu uložil sedmiletou zkušební dobu a probační dohled. Před rozhodnutím si nechal vypracovat znalecký posudek z obor klinické psychologie, podle znalce může Cojacaru na svobodě žít řádný život a jeho resocializace je tak možná.

Čtyři pravicoví extremisté z Opavska a Bruntálska podle obžaloby na domek zaútočili v dubnu 2009. Do domu vhodili tři zápalné láhve. Dům začal okamžitě hořet. Oheň nejvíce zasáhl asi dvouletou holčičku, byla popálena na 80 procentech těla, přišla o tři prsty na rukou a má doživotní následky.

Zdroj