Soud potvrdil nevinu Parkanové v kauze CASA. Případ se táhl dvanáct let

3 měsíce starý 19

Bývalá ministryně Vlasta Parkanová (KDU-ČSL, TOP 09) a její podřízený Jiří Staněk jsou po dlouhých letech pravomocně zproštěni viny v kauze nákupu letounů CASA. Rozhodl o tom pražský městský soud. Dvojice od začátku odmítala, že by armádní stroje byly její vinou předražené.

„V žádném směru nebylo zjištěno, že by České republice v souvislosti s obchodem s letadly a s nákupem transportního letounu CASA vznikla nějaká škoda,“ konstatovala předsedkyně odvolacího senátu pražského městského soudu Petra Benešová.

Dále čtěte

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roam Black Černý a Michal Hošek)

Nenechme se ukolébat! Oslabenou demokracii posilují svobodná média, podporujte je i dál

číst článek »

Soud osvobodil exministryni Parkanovou i jejího bývalého náměstka pro vyzbrojování Jiřího Staňka už loni. Teprve nyní je rozsudek pravomocný, když jej potvrdil i odvolací soud. Celý případ se táhl dlouhých dvanáct let. Šest let trvalo vyšetřování, dalších šel let se vedly soudní tahanice.

O pořízení transportních letounů za více než 3,5 miliardy korun rozhodla v roce 2009 druhá vláda Mirka Topolánka (ODS), tehdy už v demisi. Obžaloba tvrdila, že Parkanová a ředitel ministerské sekce vyzbrojování Staněk způsobili státu škodu zhruba 777 milionů korun, protože nenechali zjistit obvyklou cenu strojů. Obvodní soud ale loni dospěl k závěru, že žádná škoda nevznikla.

Státní zástupce žádal pro Parkanovou dvouletou podmínku a dvoumilionový peněžitý trest, pro Staňka pět let vězení a pětimilionový trest. Pro oba chtěl také zákazy činnosti. Staňka vinil ze zneužití pravomoci a z úmyslného porušení povinnosti při správě cizího majetku, Parkanovou ze dvou nedbalostních trestných činů – z maření úkolu veřejného činitele a z porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Zdroj