Soud potvrdil zabrání areálu v Rabyni, který patřil Smetkovi z H-Systemu. Nově ho vlastní stát

5 měsíce starý 28

Pražský městský soud potvrdil zabrání areálu v Rabyni na Benešovsku, který dříve patřil zakladateli vytunelované společnosti H-System Petru Smetkovi. Uvedl to mluvčí soudu Adam Wenig. Pozemky získal v roce 2005 v dražbě podnikatel Luděk Fabinger. Podle soudu však byla dražba nezákonná. Vlastníkem pozemků se tak nyní stává stát.

Praha 18:31 19. dubna 2022

Spory kolem H-Systemu se táhnou od konce 90. let | Foto: Adam Bejšovec | Zdroj: Český rozhlas

O zabrání areálu rozhodl v lednu Obvodní soud pro Prahu 2. Podle odvolacího senátu dospěl ke správnému závěru.

„Jednalo se totiž o věc získanou trestným činem, nabytou jinak než převodem, konkrétně v dražbě provedené způsobem a za okolností naplňujících znaky určitého trestného činu, a to trestného činu poškození věřitele a trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí,“ uvedl mluvčí soudu Adam Wenig.

Bytové družstvo Svatopluk má zaplatit konkurznímu správci 18,2 milionu, rozhodl pražský okresní soud

Číst článek

Odvolací soud pouze změnil důvody, na základě kterých pozemky zabral. Senát využil paragrafu, který umožňuje zabrání věci, která je výnosem z trestné činnosti pachateli, kterého nelze stíhat nebo odsoudit. Fabinger sice čelil trestnímu stíhání, bylo ale kvůli promlčení zastaveno.

Nemovitost byla podle tvrzení obžaloby obstavená policií a měla připadnout poškozeným klientům vytunelovaného H-Systemu.

Pozemky byly vydraženy za 29 milionů korun, podle odhadů však byla hodnota areálu více než 60 milionů korun.

Podle informací z obce z počátku roku byla dosud část rekreačního areálu pronajatá, ale větší část nikdo nevyužíval. Zejména hlavní budova je ve špatném stavu. Soudy případ řeší od roku 2018. Věc posuzoval několikrát prvoinstanční i odvolací soud, kauza se dostala i k Nejvyššímu soudu.

Smetkův H-System

Obyvatelé bytů po H-Systemu mohou nemovitosti odkoupit. ‚Ceny nás dostaly na kolena,‘ zní z družstva

Číst článek

Smetka založil H-System v roce 1993, firma poté uzavřela se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 ale zkrachovala, když stihla dokončit jen 34 domů.

Kvůli krachu společnosti přišlo nejméně 1095 lidí o více než 980 milionů korun. Smetku soudy poslaly na 12 let do vězení, v říjnu 2016 se dostal na svobodu.

Podle dřívějšího vyjádření prvoinstanční soudkyně výnos z prodeje areálu ale lidem, kteří přišli o peníze v kauze H-System, nepřipadne. Soudkyně uvedla, že to neumožňuje současná právní úprava, protože v této věci poškozeni nejsou.

ČTK

Zdroj