Soud projednává kárnou žalobu na soudce Kydalku, ve hře je odvolání z funkce

4 měsíce starý 34

Nejvyšší správní soud začal v pondělí projednávat kárnou žalobu na pražského soudce Kamila Kydalku. Místopředseda Městského soudu v Praze Michal Roubíček navrhl odvolání Kydalky z funkce, důvodem jsou průtahy a celkový způsob práce. Kydalka uvedl, že se cítí nevinný, má prý svůj styl práce, možná nikoliv geniální, ale osvědčený desítkami let praxe. Předseda kárného senátu Tomáš Langášek jednání odročil na 6. února, kdy bude vyhlášeno rozhodnutí.

Brno 18:30 16. ledna 2023

Soudce Kamil Kydalka | Foto: Václav Šálek | Zdroj: ČTK

Kárná žaloba se týká devíti trestních kauz, některé se táhnou od let 2014 a 2015. Podle Roubíčka nedokázal Kydalka opakovaně zajistit to, aby v jednací místnosti byli všichni lidé, bez kterých nelze rozhodnout. Musel tak jednání odročovat, často na vzdálená data.

Roubíček to označil za nedůslednost či odevzdanost k omluvám účastníků řízení, jejichž důvody mohly v některých případech vyvolávat pochybnosti. Jiní soudci by prý omluvy prověřovali.

Kydalka v obsáhlém vyjádření zdůraznil, že každý odklad či zdržení má své důvody a vysvětlení. Často šlo o kauzy s vysokým počtem obžalovaných, někdy cizinců, u kterých byly problémy s obesíláním, případně i s cestováním do Česka v době pandemie.

‚Zločin se nezastavil‘

Roubíček poukázal právě na to, že Kydalka dostatečně aktivně nesoudil v době šíření koronaviru. „Zločin se nezastavil, nemohla se zastavit spravedlnost,“ poznamenal Roubíček.

Otřesná pohnutka, takový člověk nepatří mezi civilizované lidi, říká soudce o střelci z úřadu práce

Číst článek

„Dělal jsem, co jsem mohl,“ reagoval Kydalka. Poukázal na své zdravotní problémy i vysoký věk přísedících v senátu - obojí prý komplikovalo práci v době šíření covidu-19. „Má obrovskou snahu ty věci skončit,“ zdůraznil jeho advokát Michal Paule.

Roubíček kritizoval také nedostatky ve spolupráci se soudní kanceláří. Administrativní aparát soudů je sice podfinancovaný a nepracuje vždy dokonale, ostatní soudci se s tím ale prý dokážou vyrovnat lépe.

„Je jediný, kdo říká, že mu kancelář maří řádný průběh řízení. Ostatní soudci obsluhovaní stejnou kanceláří dokážou bez problému ve svých řízeních postupovat vpřed,“ prohlásil Roubíček.

Kydalka podle něj „koná ve věcech jednoduchých, nikoliv ve věcech komplikovaných“. Soudce ale popřel, že by cokoliv zdržoval či odkládal vědomě a úmyslně.

Zkušený soudce

Kydalka je zkušený soudce, v justici pracuje více než 30 let. Soudil například kauzu H-System, loni poslal na doživotí do vězení Jiřího Dvořáka z Prahy za to, že zastřelil zaměstnankyni na úřadu práce, polil kyselinou svou bývalou kolegyni a nastražil střelné zařízení na pronajímatelku svého bytu.

Před kárným senátem stanul Kydalka opakovaně, nejprve kvůli tomu, jak vstoupil do debat kolem komunálních voleb v obci u Prahy. Senát ho v roce 2015 uznal vinným, ale žádný postih mu neuložil. Později dostal důtku za výroky o okolnostech amnestijního rozhodnutí bývalého prezidenta Václava Klause.

V lednu 2020 kárný senát Kydalkovi za průtahy snížil plat o deset procent na jeden rok. Postih byl mírnější, než navrhovala kárná žaloba. Senát tehdy dospěl k závěru, že nikoliv všechny průtahy lze klást plně za vinu soudci, který měl dlouhodobé zdravotní potíže.

ČTK

Zdroj