Soud propustil expremiéra Chána na kauci na dva týdny

6 měsíce starý 15

foto Pákistánský opoziční vůdce a expremiér Imran Chán, 4. listopau 2022.

Islámábád - Soud v pákistánské metropoli Islámábádu dnes propustil expremiéra Imrana Chána na svobodu a uvedl, že politik by neměl být další dva týdny zatčen. Chánovo úterní zatčení pro podezření z korupce vyvolalo v Pákistánu rozsáhlé protesty, při nichž zahynulo nejméně devět lidí a desítky dalších utrpěly zranění.

Nejvyšší pákistánský soud již ve čtvrtek označil zadržení opozičního vůdce za nelegální a neplatné. Zároveň podle agentury AP vyzval islámábádský soud nižší instance, aby přezkoumal svůj verdikt, podle nějž zadržení bývalého premiéra legální bylo. Nejvyšší soud přitom uvedl, že bude nové rozhodnutí islámábádského soudu respektovat.

Islámábádský soud dnes Chána propustil na kauci na dva týdny a nařídil úřadům, aby ho po tu dobu nezatýkaly, uvedl podle agentury AFP jeden z expremiérových obhájců Chavádža Harris.

Chán a jeho manželka jsou v korupční kauze obviňováni, že dostali rozsáhlé pozemky a nemovitost v hodnotě sedmi miliard pákistánských rupií (zhruba půl miliardy korun) od jednoho realitního magnáta. Ten rovněž čelí obvinění britských úřadů z praní špinavých peněz. Expremiér s manželkou ho údajně protežovali. Expremiérovi přívrženci považují veškerá obvinění za politicky motivovaná.

Zdroj