Soud propustil žháře, který útočil proti Romům ve Vítkově. Oheň krutě popálil malou Natálku

6 měsíce starý 10

Soud se při jednání spojil s odsouzeným, který si trest za pokus o několikanásobnou rasově motivovanou vraždu vykonává v jedné z nejpřísnějších věznic v zemi na Mírově, prostřednictvím videokonference. Cojocaru se ve čtvrtek znovu omluvil, chce žít řádným životem. Žalobce jeho žádost podpořil, ale ponechal si lhůtu na případné odvolání.

ČTĚTE TAKÉ: Záběry, ze kterých mrazí. Auto v Brně vzplálo po nárazu do sloupu, policie hledá svědky.

Soudce Lubomír Kozák mu uložil sedmiletou zkušební dobu a probační dohled. Před rozhodnutím si nechal vypracovat znalecký posudek z oboru klinické psychologie –⁠ podle znalce může Cojacaru na svobodě žít řádný život a jeho resocializace je tak možná.

Čtyři pravicoví extremisté z Opavska a Bruntálska zaútočili podle obžaloby na dům obývaný početnou romskou rodinou v noci na 19. dubna 2009, soud při pozdějším rozsudku poukázal i na to, že celou akci zřejmě zorganizovali na počest narozenin Adolfa Hitlera. Do oken hodili tři zápalné láhve. Dům začal okamžitě hořet.

Tři lidé byli zraněni, nejvážněji tehdy ani ne dvouletá Natálie. Dítě bylo popáleno na 80 procentech těla a přišlo o tři prsty na rukou. Podle znalců všichni čtyři odsouzení patřili k aktivním severomoravským neonacistům, kteří se hlásili k rasismu.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Detaily smrti vraha ze Svitávky. Muž se oběsil v cele, zkoumá se případné pochybení dozorců.

Zdroj