Soud rozdal v kauze Techniserv peněžité tresty. Exposlanec Hrbata zaplatí přes 400 tisíc korun

4 měsíce starý 6

Soud rozdal peněžité tresty třem manažerům pražské firmy Techniserv a dvěma úředníkům z České obchodní inspekce a ministerstva pro místní rozvoj. Uznal je vinnými z toho, že ovlivnili zadání veřejných zakázek malého rozsahu ve prospěch Techniservu. Nejpřísnější trest ve výši 432 000 korun dostal Michael Hrbata, který v minulosti působil jako poslanec za ODS a také jako náměstek někdejšího ministra obrany Alexandra Vondry.

Praha 12:45 26. března 2021

Bývalý poslanec za ODS Michael Hrbata musí zaplatit pokutu ve výši 432 000 korun | Foto: Reprofoto ČT

Kauza se týká tří zakázek ohledně síťové infrastruktury České obchodní inspekce a zakázky na stavební práce pro ministerstvo pro místní rozvoj z let 2015 a 2016. Soud dospěl k závěru, že představitelé Techniservu - Michael Hrbata, Tomáš Dostál a Roman Šmíd - nezákonně zajistili, aby jejich společnost zmíněné zakázky získala - jak zjistil server iROZHLAS.cz, veřejné zakázky měly ovlivnit například tisícikorunové bankovky v papírové tašce. Kriminalisté také zaznamenali rozhovory manažerů firmy.

Jen nemorální, anebo trestné? Odvolací soud vrátil případ exposlance Hrbaty a obálky v tašce od vína

Číst článek

V ovlivňování zakázek měli pomoct i Miroslav Burda z České obchodní inspekce a Marta Reichlová z ministerstva pro místní rozvoj, kteří manažerům Techniservu údajně zařídili přístup k parametrům zakázek měsíce před jejich uveřejněním.

Soudce Obvodního soudu pro Prahu 10 Libor Holý v pátek konstatoval, že obžalovaní úředníci se hájili „celkem logicky“ - tedy tím, že sami nebyli schopni posoudit technické náležitosti zakázek, a proto se obrátili na Techniserv s žádostí o odbornou pomoc.

„To není v rozporu se zákonem. Zjednání výhody při zadání veřejné zakázky však spočívá v tom, že předběžná konzultace ze strany České obchodní inspekce i ministerstva pro místní rozvoj byly vedeny netransparentně,“ vysvětloval Holý. 

A pokračoval: „Aby byly stanoveny rovné podmínky následným dodavatelům, mělo být jednání nastaveno tak, aby k němu měli přístup případní budoucí soutěžitelé,“ uvedl.

Při stanovení trestů soud podle Holého přihlédl k dosavadní bezúhonnosti všech obžalovaných. „Další polehčující okolností je, že jednáním obžalovaných nebyla způsobena žádná škoda, byť to původně v obžalobě bylo tvrzeno. Ani jeden z orgánů státní správy se nepřepojil k trestnímu řízení. Vysloveně konstatovaly, že žádnou škodu neshledávají. Obě veřejné zakázky byly vykonány za nejnižší možnou cenu a zhotoveny řádně,“ dodal Holý. 

Nižší tresty

Za dozorujícího státního zástupce Ondřeje Vlhu u soudu kvůli koronaviru zaskakovala jeho kolegyně Pavla Otáhalová. „Oproti původnímu rozsudku soud rozhodl výrazně ve prospěch obžaloby. Tresty jsou ale výrazně nižší,“ sdělila serveru iROZHLAS.cz. Za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky přitom Hrbatovi se Šmídem hrozilo až osm let vězení.

Nebyla nicméně schopná říct, zda její kolega případně podá odvolání. „Soud vyhodnotil rozhodnutí poměrně racionálně, ale záleží na kolegovi Vlhovi. Předpokládám, že odvolání podá, ale nemůžu mluvit za něj,“ uvedla Otáhalová. Lhůtu na rozmyšlenou si v souvislosti s odvoláním nechali i ostatní účastníci řízení.

Obžalovaní vinu odmítají. Podle dřívějšího vyjádření Hrbaty vycházela policie z informací od zaměstnance Techniservu, který se chtěl jemu a Dostálovi pomstít.

Techniserv se zaměřuje zejména na slaboproudé, bezpečnostní a IT technologie.

Jak šel čas s kauzou Techniserv

  • Květen 2016 – Protikorupční policie zasahovala v budově pražské firmy Techniserv a zadržela bývalého poslance Michaela Hrbatu. O dva dny později ho ovšem policisté propustili bez obvinění.
  • Leden 2017 – Po půlročním tichu padla obvinění. A společně s bývalým náměstkem ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) policisté obvinili další čtyři lidi: manažery Techniservu Tomáše Dostála a Romana Šmída, Miroslava Burdu z České obchodní inspekce a Martu Reichlovou z ministerstva pro místní rozvoj.
  • Září 2019 – Pětice obžalovaných u soudu odmítla vinu. Podle Hrbaty vycházeli policisté z informací od zaměstnance, který se chtěl jemu a Dostálovi pomstít.
  • Červen 2020 – Obvodní soud pro Prahu 10 pětici obžalovaných osvobodil. S finančním trestem odešel pouze Hrbata, který měl zaměstnanci České obchodní inspekce Burdovi podstrčit úplatek ve výši 10 tisíc korun.
  • Prosinec 2020 – Městský soud v Praze zrušil rozsudek obvodního soudu.

sto, ČTK

Zdroj