Soud rozhodne o nároku Nečesaného na odškodné od státu za trestní stíhání

5 měsíce starý 16

foto Lukáš Nečesaný odchází ze soudní síně po vynesení zprošťujícího rozsudku u pražského vrchního soudu, který 27. března 2019 znovu rozhodoval v případu pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích na Jičínsku, v němž Nečesaný figuroval jako obžalovaný.

Praha - Obvodní soud pro Prahu 2 dnes plánuje rozhodnout o nároku Lukáše Nečesaného na odškodné za nezákonné trestní stíhání. Muž, který strávil dva roky za mřížemi za pokus o vraždu kadeřnice, žádá po státu 18,8 milionu korun za nemajetkovou újmu. Justice ho nakonec po zásahu Nejvyššího soudu zprostila viny kvůli nedostatku důkazů a případ zůstal neobjasněný.

Útok na kadeřnici z Hořic na Jičínsku se stal v únoru roku 2013. Pachatel udeřil ženu do hlavy polenem a vzal jí přes 10.000 korun. Obžaloba z činu vinila tehdejšího středoškolského studenta Nečesaného, který žil v Hořicích u prarodičů. Napadená žena Nečesaného nejprve jako agresora nepoznala, později jej označila za útočníka. Podle soudních znalců trpěla po útoku výpadky paměti.

Nečesaný, který nyní vystupuje pod jiným jménem, žádal po ministerstvu spravedlnosti 20 milionů korun. Úřad mu vyplatil přes 1,2 milionu. Takové zadostiučinění pokládá ministerstvo za dostačující a usiluje o zamítnutí Nečesaného žaloby. Mužův advokát zdůrazňuje, že případ jeho klienta nemá v české justici obdoby i kvůli značné medializaci, která podle něj měla negativní dopad na Nečesaného život a soukromí.

Zdroj