Soud uložil za útok na policistu při demonstraci zákaz pobytu v Praze, zatím nepravomocně

1 měsíc starý 3

Nabude-li verdikt Obvodního soudu pro Prahu 1  právní moci, bude instalatér z Teplic, který loni v říjnu přijel do Prahy protestovat proti vládním covidovým opatřením, vinen z násilí proti úřední osobě a výtržnictví.

Podle rozsudku hodil Lukáš Veselý směrem k uniformovaným policistům v parčíku za Staroměstskou radnicí třiceticentimetrové poleno. Jednoho z policistů zasáhl do helmy, zranění mu tak nezpůsobil. Obžalovaný se pokoušel tuto verzi rozporovat, odmítal, že by hodil poleno a tvrdil, že hodil pouze plastovou láhev. Soud mu neuvěřil.

K rozsudku přispěla Veselého minulost – za výtržnictví již byl dvakrát odsouzen. Obžalovaný se po vyhlášení rozsudku vzdal práva na odvolání. Pravomocný ale verdikt není, protože si státní zástupkyně vzala lhůtu na rozmyšlenou. Součástí rozsudku není peněžitý trest, který také žádala.

Demonstrace proti vládním protiepidemickým opatřením, která vyústila ve střety části účastníků s policisty, se konala 18. října. Útočníci házeli na policisty lahve, kameny, odpadkové koše i petardy. Policie proti nim použila slzný plyn, vodní dělo či zásahové výbušky, vytlačovala je koňmi i vozidly. Přímo na náměstí zadržela přes sto lidí. Dvacet policistů i někteří z demonstrantů utrpěli zranění.

Zdroj