Soud v Hongkongu shledal vinnými sedm představitelů demokratického hnutí

3 měsíce starý 7

Skupina aktivistů, jejímž dalšími členy jsou právník Albert Ho Chun-yan a dlouholetí aktivisté Lee Cheuk-yan a Leung Kwok-hung, se podle soudu podílela na organizaci protestu z 18. srpna 2019, jehož se zúčastnil nejméně milion lidí. Masové protestní akce byly reakcí na návrh zákona, který měl umožnit vydávání lidí podezřelých z trestných činů do pevninské Číny, pod jejíž správu se bývalá britská kolonie Hongkong v roce 1997 vrátila.

Demonstranti vyjadřovali obavy, že lidé vydaní do Číny ovládané komunistickou stranou by mohli čelit vágním obviněním z ohrožení národní bezpečnosti a nespravedlivým procesům. Hongkongská vláda nakonec návrh zákona pod tlakem stáhla, avšak protesty pokračovaly s požadavkem širších demokratických reforem.

Omezení hongkongské autonomie

Peking po sérii masivních demonstrací, jež částečně ochromily hongkongskou ekonomiku, zaujal tvrdší postoj vůči svým názorovým odpůrcům. Loni v provincii prosadil nový bezpečnostní zákon a letos reformu volebního systému, která umenšila roli veřejnosti při výběru zákonodárců do hongkongské legislativy.

„Budeme nadále pokračovat, ať už nás v budoucnu čeká cokoliv,” řekl po rozhodnutí soudu jeden ze stíhaných Lee Cheuk-yan: „Věříme hongkongskému lidu, v naše bratry a sestry v boji. Vítězství bude naše, pokud budou obyvatelé Hongkongu vytrvalí.”

Výši trestu stanoví soud později. Za účast na nepovoleném shromáždění či nepokojích hrozí v Hongkongu ve vážných případech až desetileté vězení.

Zdroj