Soud v USA zablokoval očkovací příkaz pro pracovníky federální vlády, Bílý dům si za příkazem ale stojí

3 měsíce starý 75

Federální soudce v Texasu v pátek rozhodl, že administrativa prezidenta Joea Bidena nemůže po zaměstnancích federální vlády vyžadovat naočkování proti covidu-19, a zakázal úřadům trestat pracovníky, kteří příkazu neposlechli. Ministerstvo spravedlnosti se hodlá proti verdiktu odvolat a Bílý dům řekl, že si za svým příkazem stojí. Soudy v USA již dříve zablokovaly vládou vyhlášenou očkovací povinnost také pro další skupiny obyvatelstva.

Washington 21:46 21. ledna 2022

Prezident Joe Biden | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

Soudce Jeffrey Brown prohlásil, že jde o otázku toho, zda může Bidenova vláda „bez podpory Kongresu vyžadovat po milionech federálních zaměstnanců, aby podstoupili lékařský zákrok jako podmínku pro jejich zaměstnání“. „Tím podle platného práva, jak se k němu nedávno vyjádřil nejvyšší soud, zachází již příliš daleko,“ uvedl v odůvodnění rozhodnutí.

Bidenových prvních 365 dní: řadu slibů nesplnil, další roky ve funkci pro něj budou příležitostí i hrozbou

Číst článek

Vláda podle něj může bránit veřejné zdraví méně invazivními metodami, například vyhlášením povinného nošení roušek či povinnosti udržovat rozestupy.

Mluvčí Bílého domu Jen Psakiová v reakci na rozhodnutí řekla, že si je vláda „jistá svými pravomocemi“. Dodala, že 98 procent z celkem 3,5 milionu federálních zaměstnanců je buď již naočkovaných, nebo požádalo o zdravotní či náboženskou výjimku z příkazu. Zaměstnancům, kteří se příkazem vyhlášeným loni v listopadu neřídili, hrozilo i propuštění.

Páteční rozhodnutí je další z řady obdobných verdiktů, které zasáhly do Bidenových očkovacích příkazů. V polovině měsíce nejvyšší soud zablokoval požadavek na vakcinaci u zaměstnanců podniků s více než stovkou pracovníků. Ponechal však v platnosti jiný příkaz, který se týkal zaměstnanců ve zdravotnických zařízeních.

Americký nejvyšší soud zamítl povinné očkování pro zaměstnance větších firem

Číst článek

Federální soud pak v prosinci zablokoval ještě další očkovací příkaz, který se týkal zaměstnanců firem plnících zakázky federální vlády.

Řada velkých zaměstnavatelů v USA, včetně velký aerolinek, technologických firem či například potravinářského obra Tyson Foods zavedla povinné očkování z vlastní iniciativy. Například řetězec kaváren Starbucks nicméně po lednovém rozhodnutí nejvyššího soudu svůj dřívější příkaz zrušil.

ČTK

Zdroj