Soud ve Štrasburku: Kárnému senátu Nejvyššího správního soudu chybí nestrannost a nezávislost

1 týden starý 7

Podle Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku nemá Kárný senát Nejvyššího právního soudu potřebnou nezávislost a nestrannost. Ten přitom vede řízení proti soudcům, státním zástupcům a exekutorům.

Aktualizováno Praha 13:26 23. 6. 2022(Aktualizováno: 13:45 23. 6. 2022)

Nejvyšší správní soud | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Česko podle Evropského soudu porušilo právo na spravedlivý proces a vyzval ho k nápravě. Ve čtvrtek na rozsudek upozornil server Česká justice.

Soud ve Štrasburku rozhodoval o stížnosti exekutora Jana Grosama, který namítal, že kárné řízení, které proti němu bylo vedeno, nemělo parametry řádného procesu, že český soud neměl parametry soudu a nelze se proti jeho rozhodnutí odvolat. Evropský soud mu přiznal 4000 eur, zhruba sto tisíc korun, za nemajetkovou újmu.

Soud pro lidská práva podle České justice zkritizoval, že proti rozhodnutí kárného senátu se lze odvolat pouze k Ústavnímu soudu. Zároveň Česku vytkl, že proces vybírání přísedících není transparentní, protože na ně neexistují kritéria. Záruky proti vnějšímu vlivu na členy senátu také nejsou.

Soud to kritizuje v rozsudku: "Dvě třetiny členů senátu, přísedící laici, pracovali a pobírali své platy venku, což nevyhnutelně zahrnovalo jejich materiální, hierarchickou a administrativní závislost na jejich primárních zaměstnavatelích, a tudíž mohlo ohrozit jak jejich nezávislost, tak nestrannost.“ U případu Grosama v senátu seděli další dva exekutoři, prakticky jeho konkurenti.

Rozsudkem soud shledal porušení Úmluvy o ochraně lidských práv a Česko tak bude muset zvolit opatření na zamezení a napravení důsledků. Debata o dvoustupňovém systému s odvolávacími senáty se v Česku vede dlouhodobě. Ministerstvo spravedlnosti již pár let zpátky uvedlo, že na příslušných legislativních změnách pracuje.

ČTK

Zdroj