Soud vyhlásí rozsudek v kauze padělání peněz s mezinárodním přesahem

4 měsíce starý 113

foto Ilustrační foto - Před senátem Krajského soudu v Olomouci stanulo 1. června 2020 šest mužů obžalovaných z přípravy padělání a pozměňování peněz. Podle obžaloby se chystali tisknout české i eurobankovky v objemu až miliard korun. Na snímku zleva obžalovaní Eugen Balog, David Bednář, Jiří Černý, Rudolf Kalovský, Roman Repa a Radim Švec.

Olomouc - Olomoucký krajský soud dnes odpoledne vyhlásí rozsudek v případu padělání a pozměnění peněz, ve kterém čelí obžalobě šest mužů. Podle žalobce se muži z České republiky a Slovenska s napojením na italskou zločineckou organizaci chystali vytisknout eurobankovky v nominální hodnotě 500 milionů eur (12,25 miliardy korun) a české koruny v celkové výši 40 miliard korun. Výroba bankovek nakonec nezačala, část organizace byla na Slovensku zadržena. Soud se případem zabýval více než dva roky, jednání komplikovalo množství obžalovaných a kvůli svědkům i mezinárodní přesah případu.

Z padělání a pozměnění peněz jsou obžalováni Slováci Eugen Balog a Roman Repa, dále David Bednář z Lanškrouna, Jiří Černý z Olomoucka, Rudolf Kalovský z Přerovska a Radim Švec z Brna. Souzeni jsou za přípravu tisku půl miliardy eur a v druhé části obžaloby za přípravu tisku 40 miliard korun. Mužům, kteří jsou souzeni jako členové organizované skupiny působící ve více státech, hrozí až 12 let vězení.

V případu týkajícím se padělání eurobankovek byli pachatelé podle žalobce napojeni na italskou zločineckou organizaci, která se zabývala dovozem padělků. Operovala nejen v Itálii, ale i v Budapešti a především na Slovensku. V ČR jim dva z obžalovaných nabídli k pronájmu tiskárnu v Dolní Čermné, Italové však byli v říjnu 2014 zadrženi na Slovensku a k výrobě tak už věc nedospěla, uvedl žalobce. Druhá část se týká přípravy tisku 40 miliard korun, část obžalovaných za to měla získat odměnu 600 milionů korun. Výroba po neshodách nakonec nezačala. Část obžalovaných vinu odmítla. Hájili se tím, že se například domlouvali pouze na tisku reklamních plakátů, společné kontakty měli prý kvůli půjčkám peněz.

Zdroj