Soud zabral areál v Rabyni, který patřil Smetkovi z H-Systemu. Mělo jít o snahu zabránit odškodnění

5 měsíce starý 21

Obvodní soud pro Prahu 2 ve středu zabral areál v Rabyni u Slapské přehrady, který dříve patřil zakladateli vytunelované společnosti H-System Petru Smetkovi. Uvedla to Česká televize. Soud podle ní uvedl, že prodej pozemků byl snahou zabránit odškodnění klientů firmy. Areál v roce 2005 získal v dražbě podnikatel Luděk Fabinger, státní zástupce však tvrdí, že aukce byla zinscenovaná.

Praha 13:41 19. ledna 2022

Obvodní soud pro Prahu 2 ve středu zabral areál v Rabyni u Slapské přehrady, který dříve patřil zakladateli vytunelované společnosti H-System Petru Smetkovi (ilustrační foto) | Foto: František Vlček/MAFRA | Zdroj: Profimedia

Obvodní soud se zabýval návrhem státního zástupce zabrat areál již poněkolikáté. Naposledy ho na počátku loňského června zamítl, usnesení ale na základě stížnosti žalobce zrušil odvolací pražský městský soud.

Vláda nebude přijímat mimořádné opatření kvůli H-Systemu. Odškodnění chce Babiš řešit změnou zákona

Číst článek

Podle žalobce získal Fabinger areál nelegálně. Nemovitost totiž byla obstavená policií a měla připadnout poškozeným klientům vytunelovaného H-Systemu. Kvůli podezřelé dražbě čelil Fabinger trestnímu stíhání, které bylo kvůli promlčení zastaveno.

Areál žalobce považuje za výnos z trestné činnosti. Pozemky byly vydraženy za 29 milionů korun, podle odhadů však byla hodnota areálu více než 60 milionů korun.

Soudkyně Daniela Reifová v červnu uvedla, že Smetka pozemky vlastnil ještě v době, kdy ke kauze H-system nedošlo, z jeho strany tak šlo pouze o „zašantročení“ vlastního majetku. Nezpochybnila ale, že se Smetka snažil zajistit odklon svého majetku spřízněným osobám, aby se vyhnul hrazení škody poškozeným v kauze H-system.

Lidem z bytů po H-Systemu opět hrozí vystěhování, důvodem je žaloba kvůli přístupovým cestám

Číst článek

Maření výkonu úředního rozhodnutí, z něhož byl Fabinger obviněn, zase podle soudkyně není majetkovým trestným činem, o výnosu z trestné činnosti se tak také nedá hovořit.

Soud případ řeší od roku 2018. Nejprve návrh zamítl, po zrušení rozhodnutí odvolacím soudem Reifová v říjnu 2018 rozhodla o zabrání areálu. Tehdy uvedla, že právě jednání exekutora Daniela Týče, který areál Fabingerovi prodal, mohlo naplnit znaky trestného činu.

Nejvyšší soud ale rozhodnutí zrušil, podle Reifové zaujal k Týčově činnosti stanovisko, že se exekutor žádného trestného činu nedopustil. Týč byl kvůli aukci obviněn, i jeho stíhání ale bylo zastaveno.

Smetka založil H-System v roce 1993, firma poté uzavřela se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 ale zkrachovala, když stihla dokončit jen 34 domů. Kvůli krachu společnosti přišlo nejméně 1095 lidí o více než 980 milionů korun. Smetku soudy poslaly na 12 let do vězení, v říjnu 2016 se dostal na svobodu.

ČTK

Zdroj