Soud začne v kauze Stoka vyslýchat svědky

3 měsíce starý 27

foto Ilustrační foto - Bývalý komunální politik za ANO Jiří Švachula přichází na jednání u Krajského soudu v Brně 21. září 2020. Švachula je obžalovaný v korupční kauze Stoka, tedy úplatků na radnici městské části Brno-střed.

Brno - U Krajského soudu v Brně dnes bude pokračovat hlavní líčení ve sledovaném případu obžaloby z korupce na radnici Brno-střed, takzvané kauzy Stoka. Na programu je třídenní blok, soud začne vyslýchat svědky. Denně jsou předvoláni dva až tři lidé, řekla ČTK mluvčí soudu Klára Belkovová.

V kauze je obžalováno 11 lidí a dvě firmy včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly. Právě ten byl podle státního zastupitelství hlavou skupiny, která ovlivnila desítky zakázek správy nemovitostí městské části Brno-střed a 27 zakázek v městské části Brno-střed, kdy výše úplatků podle státního zástupce dosáhla až 47 milionů korun. Švachula vinu popřel.

Hlavní líčení začalo loni 21. září, pokračovalo další dva jednací dny, následující dva jednací dny byly 6. a 7. října. Soud během těchto pěti dní vyslechl obžalované. Na listopad a prosinec bylo původně nařízeno ještě dalších zhruba 15 jednacích dní, soud je ale všechny postupně odvolal. Pokračuje se až nyní, a to v dokazování výslechy svědků. Termíny hlavního líčení jsou aktuálně vypsány do 18. března.

Soud loni v září líčení zahájil po roce a půl od policejní razie na radnici Brno-střed. Bývalý místostarosta městské části Švachula byl podle státního zastupitelství hlavou skupiny, která na radnici manipulovala zadávání veřejných zakázek. Získávaly je vybrané spřátelené firmy a cena se uměle zvyšovala. Švachula popřel, že by založil organizovanou zločineckou skupinu, řekl, že se sám stal obětí nátlaku od spoluobžalovaného podnikatele.

Zdroj