Soud znovu prodloužil vazbu obviněného ze založení požáru v Českém Švýcarsku

před 2 měsíce 60

foto Jiří Lobotka (vpravo), obviněný v souvislosti s loňským požárem v Národním parku České Švýcarsko, přichází v doprovodu stráže do soudní síně Krajského soudu v Ústí nad Labem, který rozhoduje o prodloužení jeho vazby, 28. listopadu 2023, Ústí nad Labem.

Děčín - Okresní soud v Děčíně dnes nepravomocně rozhodl o dalším prodloužení vazby muže obviněného ze založení požáru v Českém Švýcarsku v létě 2022. Obviněný si ponechal lhůtu na případné podání stížnosti proti rozhodnutí, uvedl státní zástupce Tomáš Skála. Obviněný je ve vazbě od loňského května. Novinářům dnes řekl, že trvá na tom, že národní park nezapálil. Za obecné ohrožení a poškození cizí věci mu hrozí až 15 let vězení. Požár byl nejrozsáhlejší v historii ČR. Podle vyšetřovatelů zapálil muž loni v dubnu na Děčínsku i rozhlednu nebo posedy.

"Soud ponechal pana obviněného ve vazbě z těch důvodů, které jsem navrhl. Usnesení není pravomocné, protože pan obviněný si ponechal lhůtu na podání stížnosti," uvedl státní zástupce. Soud sedmatřicetiletému muži prodloužil vazbu, protože má obavy z jeho případného útěku a také z toho, že by mohl znovu páchat trestnou činnost. Státní zástupce už podal obžalobu, soud ji žalobci vrátil, aby upřesnil výši škody. Skála řekl, že se snaží požadavky splnit. Nechtěl se vyjadřovat, jak dlouho bude trvat, než obžalobu znovu podá.

Tvrzení obviněného dnes potvrdila jeho právní zástupkyně Sára Allertová. "Můžu za klienta uvést, že ty skutky, které mu jsou kladeny za vinu, tak že jeho stanovisko zůstává stále stejné, a to že on ten požár v červenci 2022 v národním parku České Švýcarsko nezaložil, přičemž tato jeho tvrzení budou prokázána při hlavním líčení," dodala.

Požár vypukl v roce 2022 v noci na 24. července. Zasáhl plochu o velikosti přes 1000 hektarů. Likvidace požáru byla velmi náročná. Vystřídalo se u ní 6000 hasičů a 400 kusů techniky. Do boje s požárem byli nasazeni profesionální i dobrovolní hasiči z celé republiky, velké množství techniky včetně vrtulníků s vaky s vodou a letadel, a to i ze zahraničí. U hašení pomáhali i policisté, vojáci, záchranáři, samosprávy a řada dobrovolníků. Zhruba šest desítek hasičů utrpělo zranění, někteří skončili i v nemocnici. Museli se evakuovat obyvatelé několika obcí, v osadě Mezná shořely tři domy a další plameny poničily.

Příčinou rychlého a zpočátku nezvladatelného šíření požáru byly mimořádně příznivé klimatické podmínky, hlavně vysoká rychlost větru, velké sucho a také vysoká teplota vzduchu v prvních třech dnech požáru. Sucho panovalo na území parku nepřetržitě od května 2018 a v srpnu 2022 bylo v oblasti Českého Švýcarska nejintenzivnější za posledních 60 let.

Přečtěte celý článek