‚Souhra nešťastných náhod‘. Havárie vrtulníku s Kellnerem zřejmě nezpůsobila technická porucha

4 týdny starý 8

Téměř před třemi týdny se zřítil vrtulník na Aljašce s šestičlennou posádkou, jejíž součástí byl také nejbohatší Čech Petr Kellner. Ředitel skupiny PPF pro vztah s veřejným sektorem Vladimír Mlynář pro Radiožurnál sdělil, že podle zprostředkovaných informací od jediného přeživšího nehody Davida Horvátha nic nenasvědčuje tomu, že by se jednalo o technickou poruchu stroje.

Praha/Anchorage 10:57 9. dubna 2021

Fotografie zříceného vrtulníku, ve kterém zahynul podnikatel Petr Kellner, trenér a instruktor snowboardingu Benjamin Larochaix, horský průvodce Gregory Harms, horský průvodce Sean McManamy a pilot vrtulníku Zachary Russell | Zdroj: Alaska Department of Public Safety

„Z toho jak jsme mluvili s Davidem Horváthem, tak snad mohu jen říct, že nic nenasvědčuje technické poruše,“ sdělil Mlynář.

Český snowboardista se v nemocnici v Anchorage zotavuje z nehody vrtulníku, kterou jako jediný přežil. Zdravotní stav se mu během posledního týdne zlepšuje a zvládá komunikovat. Jeho výpověď je důležitá pro vyšetřovatele, kteří mají zjistit okolnosti letecké katastrofy.

Vyšetřovatelé na Aljašce takřka po týdnu vyzvedli vrak Kellnerova vrtulníku. Budou zkoumat příčiny havárie

Číst článek

Od nich však žádné nové informace představenstvo PPF podle Mlynáře zatím nedostalo. Uvedl nicméně, že takový typ havárie se standardně vyšetřuje rok až dva. O okolnostech Mlynář spekulovat nechce, „bude na vyšetřovatelích, jak se to posoudí“.

Podle informací, které z Aljašky mohl předat Horváth ale vyplývá, že se jednalo o souhru několika faktorů. „Byla to skutečně souhra nějakých nešťastných náhod – povětrnostních, přistávacích podmínek,“ komentoval ve Dvaceti minutách Radiožurnálu Mlynář. V lokalitě, ve které se vrtulník našel, se musel pilot vypořádat se vzdušnými víry. A pilotovat vrtulník v této lokalitě je podle místních „adrenalinová záležitost“.

Mlynář dodal, že tělo zesnulého Petra Kellnera je v procesu repatriace. Nadále platí, že si rodina a blízcí přejí pohřeb v úzkém kruhu.

Vrak Kellnerova vrtulníku vyšetřovatelé vyzvednou do dvou dnů. Co nejdřív plánují vyslechnout Horvátha

Číst článek

Okolnosti nehody

K letecké havárii došlo 27. března, přesný čas nehody však stále není znám. Pro další vyšetřování se jedná o klíčový údaj, který by mohl objasnit již zmiňované povětrnostní podmínky a obecný stav počasí. Server iROZHLAS.cz přinesl rozhovor s důstojníkem aljašské policie Austin McDaniel, který popsal, jak probíhala záchranná akce.

Při neštěstí zemřelo pět z šesti lidí na palubě vrtulníku. Mezi oběťmi je kromě Petra Kellnera padesátiletý Benjamin Larochaix, 52letý Gregory Harms z Colorada a dva muži z Aljašky – 38letý Sean McManamy a 33letý pilot Zachary Russell.

Vyšetřování incidentu nadále pokračuje. Národní rady pro bezpečnost dopravy Spojených států (NTSB) na svých webových stránkách varuje, že jednoznačné určení příčiny letecké havárie může trvat i 12 až 18 měsíců. Příčina stále není jasná, ale pracovníci Národní rady již naznačili, že helikoptéra narazila do hory zhruba tři až čtyři a půl metru pod jejím vrcholem.

aur

Zdroj