Souhrn dění na Ukrajině do nedělní půlnoci

3 měsíce starý 102

23:15 - Rusové mohou v následujících dnech zahájit útok na rodné město ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Krivyj Rih na jihu Ukrajiny. Uvedl to na Twitteru server Kyiv Independent s odkazem na velitele Vojenské správy města Oleksandra Vilkuly.

⚡️Official: Russians prepare to attack Kryvyi Rih, Zelensky's home town.

Oleksandr Vilkul, the head of the Kryvyi Rih’s military administration, said that the offensive is expected in the coming days, but the city is “fully prepared.”

— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) April 24, 2022

22:06 - Na návštěvu Kyjeva přicestoval americký ministr zahraničí Antony Blinken a obrany Lloyd Austin. Uvedl to podle Reuters poradce ukrajinského prezidenta Zelenského.

20:35 - Vladimir Putin opustil možnost mírové dohody s Ukrajinou a zaměřil se na strategii získání co největšího území, uvedly Financial Times.

19:50 - Rusko se snaží z potopeného křižníku Moskva získat protilodní a protiletadlové zbraně, tajné dokumenty a další vojenské vybavení. Podle německého Bildu na místě potopení Moskvy operuje ruská loď Kommuna.

18:31 - Od 24. února do Polska uprchly skoro tři miliony Ukrajinců, uvedl úřad polské pohraniční stráže.

#Pomagamy🇺🇦

Od 24.02 do🇵🇱wjechało z🇺🇦2,922 mln os.
Wczoraj tj.22.04 #funkcjonariuszeSG odprawili 17,7 tys.podróżnych-spadek o prawie 11% w porównaniu z dniem wcześniejszym(19,9 tys).
Dziś do godz.07.00 rano-4 tys.spadek o 11,5%.
W dn.22.04 z🇵🇱do🇺🇦wyjechało 23,8 tys.osób. pic.twitter.com/hZETBamKsD

— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) April 23, 2022

18:21 - Rusko na Ukrajině ztratilo 90 procent svých nejlepších výsadkářů, uvedl novinář serveru Bellingcat Christo Grozev.

17:47 - Americká burza Nasdaq přestane obchodovat s investory z Ruska od 29. dubna.

16:49 - Satelitní záběry ukazují pravděpodobné místo, kde se potopil křižník Moskva. Místo podle serveru Nexta odhalila analýza znečištění vody.

Presumably, a place where the cruiser "#Moskva" sank

The site was found by satellite radar based on analysis of sea pollution (fuels&oils) that cover surface of sea above crash site.

Images was published by Advisor to Minister of Internal Affairs of #Ukraine Anton Gerashchenko. pic.twitter.com/5bUlOdvID8

— NEXTA (@nexta_tv) April 24, 2022

16:39 - Buča se vzpamatovává. V neděli se sloužila velikonoční mše v kostele sv. Ondřeje.

15:47 - V okupované Charkovské oblasti se začaly nabízet platby v ruských rublech. Informovala o tom ukrajinská rozvědka. V oblasti rovněž má poskytovat své služby ruský mobilní operátor MegaFon.

15:01 - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj telefonicky hovořil se svým tureckým protějškem Recepem Erdoganem krátce před plánovaným rozhovorem Erdogana a ruského prezidenta Vladimira Putina. Zelenskyj zdůraznil naléhavou potřebu evakuace civilistů z Mariupolu a s Edroganem hovořili také o bezpečnostních zárukách ze strany Turecka a dalších států.

(2/2) Discussed the course of the negotiation process, coordination with 🇹🇷 & other countries of security guarantees for our state. Raised issues related to 🇺🇦 defense capabilities and global food security, which is under threat due to the blocking of navigation in the Black Sea

— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) April 24, 2022

14:56 - Sjezd KDU-ČSL usnesením odmítl nevyprovokovanou ruskou invazi na Ukrajinu, odsoudil ruské válečné zločiny a shodl se na plné podpoře Ukrajiny i jejího co nejrychlejšího vstupu do Evropské unie. Lidovci také například uložili ministrům KDU-ČSL, aby ve vládě prosazovali urychlení růstu obranných výdajů na dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP) nejpozději v roce 2024.

14:27 - Americké úřady fakticky zablokovaly činnost ruských zastupitelských úřadů ve Spojených státech, ruským diplomatům se telefonicky a v poště vyhrožuje, uvedl ruský velvyslanec v USA Anatolij Antonov.

„V jednu dobu dokonce blokovali výjezd z našeho velvyslanectví,“ řekl velvyslanec ruské televizi. Uvedl také, že banky zavřely účty ruských konzulátů v New Yorku a Houstonu.

14:21 - Demonstrace v New Yorku na podporu Ukrajiny. Účastníci provolávali heslo „Azov“.

13:50 - Ukrajina má smůlu. Rakousko s jejím vstupem do EU nesouhlasí, uvedl rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg.

13:35 - Více než 80 procent zraněných ukrajinských bojovníků se vrátilo do služby. „Jedná se tu o (vysokou) úroveň vojenské medicíny, kvalitu léčby a rehabilitace,“ uvedla 24. dubna náměstkyně ministra obrany Hanna Maliarová.

13:20 - Tři generace jedné rodiny byly zabity při ruském ostřelování Oděsy: tříměsíční Kira, její matka a babička. Otec rodiny odešel do obchodu, a když se vrátil, zjistil, že jeho rodina je mrtvá, uvádí běloruská nezávislá stanice Nexta.

Yesterday, during the shelling of #Odessa, three generations of the same family were killed - three-month-old Kira, her mother and grandmother.

The father of the family went to the store and when he returned, he found out that his family was dead. pic.twitter.com/6xkenIw0Yb

— NEXTA (@nexta_tv) April 24, 2022

13:05 - Litva navrhuje přidat patriarchu Ruské pravoslavné církve Vladimíra Gundjajeva na sankční seznam EU.

12:45 - Letecké záběry z dronu ukazují absolutní devastaci města Černihiv v severovýchodní části Ukrajiny.

12:20 - Téměř milion Ukrajinců bylo od začátku války násilně deportováno do Ruska. Z toho 174 tisíc jsou děti, uvádí údaje ruského ministerstva obrany.

12:02 - Po sociálních sítích koluje video, které má údajně zachycovat transport slovenských tanků T-72 na Ukrajinu. Jak Novinkám sdělila mluvčí slovenského ministerstva obrany Martin Kovaľ Kakaščíková, tato informace se nezakládá na pravdě, respektive tanky nepochází ze Slovenska.

11:47 - Ukrajina zneškodnila téměř 1 500 výbušnin a tři letecké bomby za 24 hodin, uvádí státní pohotovostní služba. Od začátku války s Ruskem Ukrajina zneškodnila celkem 78 068 výbušných zařízení na ploše 433,6 hektaru.

11:22 - Musíme se zasadit o to, aby Evropská unie přijala Ukrajinu, předestřel na sjezdu KDU-ČSL nově zvolený první místopředseda Jan Bartošek. V rozhovoru pro Novinky řekl, že by to mělo jít ruku v ruce s humanitární a vojenskou pomocí. Také svoje zvolení na post druhého muže KDU-ČSL, vnímá jako signál, že i členové chtěli více reflektovat téma obrany a bezpečnosti v rámci strany.

11:05 - V neděli po ruském ostřelování v Luhanské oblasti zemřelo osm lidí, další dva byli zraněni. Poškozeno bylo také nejméně sedm domů a policejní stanice. Informoval o tom gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj.

10:48 - Instalace ukrajinského umělce Pavla Makova na letošním benátském bienále se stala i aktem vzdoru vůči ruským útokům, které v posledních dnech stále intenzivněji míří i na Makovův domovský Charkov. Podle výtvarníka, který se narodil v Rusku, ale považuje se za Ukrajince, Rusové nechtějí jen obsadit jeho vlast, ale doslova vymazat i celou ukrajinskou kulturu. Napsala o tom agentura AP.

10:35 - Vrchní ukrajinský vyjednavač Mychajlo Podoljak vyzval Rusko, aby souhlasilo s opravdovým příměřím alespoň dnes, na pravoslavnou velikonoční neděli. Vyzval, aby okupanti okamžitě otevřeli humanitární koridor pro civilisty a dohodlo se na „zvláštním kole jednání“, které by usnadnilo výměnu vojáků a civilistů.

9:45 - Ropný a plynárenský koncern Shell zahájil proces odstoupení od svého největšího projektu v Rusku  Sachalinu-2 (rozvoj ropných polí a polí zemního plynu na ostrově Sachalin). Informuje o tom deník Financial Times. Britsko-nizozemská společnost pravděpodobně prodá svůj podíl Číňanům.

9:02 - Švýcarsko zablokovalo německou dodávku zbraní Ukrajině. Nepovolilo totiž přepravit munici švýcarské výroby, kterou používají bojová vozidla pěchoty Marder. Neutrální země nedovoluje jiným zemím export podobného materiálu do oblastí konfliktů.

8:54 - Z obelisku na kyjevském Vítězném náměstí byla odstraněna bronzová podobizna Vladimira Iljiče Lenina.

8:21 - Ukrajina odrazila četné ruské útoky v Donbasu, silný odpor způsobuje ruským silám značné ztráty, hlásí britská rozvědka podle Reuters.

8:14 - Generální tajemník OSN António Guterres v pondělí navštíví Turecko, informoval jeho úřad. V úterý Guterres zamíří do Moskvy a ve čtvrtek v Kyjeva.

7:40 - Asi osm tisíc nových aut drahých značek uvízlo v belgickém přístavu Zeebrugge kvůli sankcím zakazujícím dodávky luxusního zboží do #Ruska. Luxusní vozy nejnovějších modelů byly určeny k přepravě z Asie do Ruska.

7:25 - Členové monitorovací mise OBSE byli uneseni na Ruskem okupovaných územích v Donbasu.

The OSCE is extremely concerned that a number of @OSCE_SMM national mission members have been deprived of their liberty in Donetsk and Luhansk and is using all available channels to facilitate their release.

— OSCE (@OSCE) April 23, 2022

7:15 - Rusko umístilo raketové systémy Iskander 60 kilometrů od ukrajinských hranic, uvedl ukrajinský generální štáb. Ruská armáda rovněž ostřeluje pozice ukrajinské armády v doněckém směru z minometů, dělostřelectva a raketometů podél celé frontové linie.

7:05 - Izraelská centrální banka poprvé v historii přidala čínský jüan do svých rezervních měn.

7:00 - Ukrajinské síly osvobodily osm osad v Chersonské oblasti, píše Kyiv Independent.

6:45 - V okupované vesnici Vinogradne nedaleko Mariupolu byl nalezen další masový hrob. Podle městských úřadů zde může být pohřbeno nejméně 1000 lidí.

Zdroj